piątek, 29 maj 2020 10:46

Żaluzje zewnętrzne - jakie wybrać?

 żaluzje zewnętrzne żaluzje zewnętrzne

Budując dom, czy urządzając mieszkanie, często dopiero pod sam koniec prac, zaczynamy zastanawiać się nad konkretnymi osłonami okiennymi. Coraz większa ilość osób decyduje się na zainstalowanie osłon zewnętrznych. Żaluzje zewnętrzne sprawdzą się szczególnie dobrze w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach na parterze. Dlaczego?

 

Czym są żaluzje fasadowe? 

Żaluzje fasadowe, czyli po prostu żaluzje zewnętrzne, to wytrzymałe osłony okienne, które montuje się po zewnętrznej stronie budynku. Żaluzje takie, stworzone są z tzw. lameli, czyli aluminiowych elementów o określonym kształcie (litery C lub litery Z) i szerokości (80 mm lub 90 mm), które składają się na płaszcz naszej żaluzji. Stanowią one zarówno niesamowicie praktyczny, jak i dekoracyjny, nowoczesny element elewacji. Szczególnie jeśli dobierzemy żaluzje o wyglądzie i kolorze pasującym do fasady naszego domu. 

Zalety żaluzji zewnętrznych

Pierwszym powodem, dla którego montujemy żaluzje zewnętrzne w oknach, jest zdecydowanie fakt, iż chcemy uchronić wnętrze naszego domu czy mieszkania przed ciekawskimi spojrzeniami. Wystarczy zasunąć po zmroku żaluzje, aby uzyskać pełnię prywatności. Kolejną zaletą żaluzji fasadowych jest fakt, iż wiosną i latem doskonale chronią pomieszczenia przed ostrym słońcem i nadmiernym nagrzewaniem. Zimą natomiast, ich warstwa utrudnia przedostawanie się zimna do środka i zapobiega utracie ciepła z wewnątrz. Bardzo ważnym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na instalację żaluzji zewnętrznych, szczególnie w mieszkaniach na parterze, jest fakt, iż podnoszą one bezpieczeństwo. Zasunięte żaluzje w znacznym stopniu utrudniają włamanie się. 

Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Jeśli decydujemy się na instalację żaluzji zewnętrznych, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, żaluzje takie, z uwagi na sposób montażu, dzielimy na dwa rodzaje: żaluzje zewnętrzne nadstawne oraz elewacyjne. Użycie pierwszego rodzaju żaluzji powinno zostać uwzględnione już podczas projektowania bryły domu. Wymaga on bowiem pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca na specjalną skrzynkę w otworze okiennym. Drugie typ może zostać zamontowany także na gotowej elewacji bądź oknie, dlatego świetnie sprawdzą się do mieszkań w blokach czy już wybudowanych domów. Podczas wyboru konkretnych żaluzji możemy wybrać również sposób ich obsługi. Dostępne są zarówno mechanizmy ręczne, jak i automatyczne sterowanie. Pamiętajmy również o dobraniu odpowiedniego, pasującego do elewacji, koloru lameli, dzięki czemu, oprócz praktycznych zalet, otrzymamy nowocześnie i luksusowo prezentujący się element dekoracyjny fasady.