poniedziałek, 24 lipiec 2023 16:24

Wybieramy funkcjonalne i estetyczne oświetlenie do salonu!

azzardo azzardo pixabay

W salonie toczy się życie rodzinne – tu spotykamy się z bliskimi podczas wspólnych posiłków, ale i spędzamy czas na rozrywce. Nierzadko w salonie wydzielamy przestrzeń do pracy, a nawet do snu. W końcu mowa o pomieszczeniu, które – o ile pozwala na to jego metraż – staje się tym wielofunkcyjnym. Aby było tu komfortowo, a do tego klimatycznie, niezbędne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Jakie lampy sprawdzą się w salonowym wnętrzu? Podpowiadamy, czym się kierować podczas ich wybierania!

 

Trzy typy oświetlenia

Wybierając oświetlenie do salonu pamiętajmy o tym, że niezbędne są tu trzy typy lamp. Na suficie powinna zagościć lampa spełniająca rolę oświetlenia głównego. W grę bowiem wchodzi równomierne rozświetlenie całego pomieszczenia.

Nie obejdzie się bez oświetlenia zadaniowego, np. montowanych bocznie kinkietów, które dostępne są na stronie https://azzardo.com.pl/. Ich zadaniem jest doświetlanie tych miejsc, do których nie dociera światło z lampy głównej. Poza tym takie lampy mogą dodatkowo budować przyjazny i przytulny klimat.

Oświetlenie dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, ozdabia przestrzeń salonową. Jest dopełnieniem skrzętnie planowanej i tworzonej aranżacji. Lampy, które mają za zadanie dekorować, nie muszą, lecz mogą być również funkcjonalne.

Dodatkowe światło w strefie pracy

Jeśli w salonie wielofunkcyjnym znaleźliśmy miejsce na biurko i fotel biurowy, to znak, że tu będziemy chcieli się skupić na wykonywaniu obowiązków zawodowych. Do tego zaś potrzebna jest nam skoncentrowana wiązka światła, najlepiej o barwie zimnej białej. Takie światło sprzyja skupieniu i pozwala efektywnie podejmować zawodowe zadania.

Tutaj wystarczy klasyczna lampka biurkowa, którą ustawiamy po przeciwnej stronie ręki dominującej, aby nie zasłaniać sobie światła podczas pracy. Jeśli na blacie biurka nie ma zbyt wiele miejsca, można postawić na lampę zamontowaną nad biurkiem. Sprawdzi się także lampa podłogowa, najlepiej o dwóch źródłach światła – jedno skierowane ku górze, drugie, na elastycznym ramieniu, doświetlające blat biurka. O tym, jak ważną rolę spełnia oświetlenie nie tylko w domowym miejscu pracy, można poczytać na stronie http://pt-wnetrza.pl/.

Zróżnicowane oświetlenie

Oświetlając salon pamiętajmy o jego metrażu. Jeśli jest to duże pomieszczenie, to jedna lampa na suficie zdecydowanie nie wystarczy. Podobnie rzecz się ma z lampami montowanymi bocznie. Warto przemyśleć, jakiego typu lampy i gdzie zainstalujemy, bo od tego zależy funkcjonalność salonu. Nie obejdzie się także bez dopasowania wysokości, na jakiej znajdzie się każda lampa. Chodzi o to, by nie tylko właściwie rozświetlać konkretne strefy, ale i unikać efektu rażenia w oczy.

Spójna aranżacja

Lampy to wisienka na torcie wśród aranżacyjnych projektów. Bierzmy zatem pod uwagę ich styl, kształty, rozmiary, zastosowane materiały i detale, aby podkreślały charakter salonu, ozdabiały go i były spójne z pomysłem na wystrój salonowej przestrzeni. Najwyższy czas wybrać oświetlenie!