poniedziałek, 14 czerwiec 2021 09:31

Urządzanie terrarium – jakie rośliny wybrać?

rośliny do terrarium rośliny do terrarium pixabay

Terraria coraz częściej goszczą w naszych domach. Wybierane są ze względu na efektowny wygląd oraz coraz lepiej dostępną wiedzę na temat zwierząt i roślin, jakie można w nich trzymać.

Również lepszy dostęp do samych mieszkańców terrariów wpływa na ich popularność. Warto jednak wiedzieć, że takie miejsce powinno być odpowiednio urządzone, by zapewniać zwierzęciu właściwe warunki do życia, jak najlepiej odwzorowujące te występujące w naturze. Jednym elementów, który to ułatwia, są odpowiednio dobrane rośliny. Jak są one sprzedawane i jakie rodzaje najlepiej sprawdzą się w terrarium?

Jak sprzedawane są rośliny do terrarium?

W sklepach zoologicznych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych można kupić najróżniejsze rośliny, które sprawdzą się w terrariach. Najczęściej sprzedawane są one w specjalnych ażurowych koszyczkach, które wyłożone są matą mineralną. Taka forma znacznie ułatwia utrzymanie rośliny w dobrym stanie w sklepie, a także późniejsze jej zasadzenie w miejscu docelowym. Rośliny przeznaczone do terrariów zazwyczaj są jedynie częściowo zanurzone w wodzie, więc nie wszystkie gatunki sprzedawane w sklepach zoologicznych będą się do tego nadawały. Przy sadzeniu roślin w terrarium warto pamiętać też o zapewnieniu im odpowiedniego podłoża, a także specjalnych preparatów odżywczych. Zazwyczaj można je od razu kupić w sklepach razem z roślinami.

Jakie rodzaje roślin najlepiej sprawdzą się w terrarium?

Wybierając rośliny do terrarium, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie zwierzę będzie je zamieszkiwać i jakie warunki należy mu zapewnić. Przykładowo dla aksolotlów poleca się rośliny, które będą dobrze ukorzenione, by poruszające się pomiędzy nimi zwierzę nie wyrwało ich. Natomiast w przypadku drzewołazów polecana są różnego rodzaju rośliny wodne, ale jednocześnie lądowe rośliny tropikalne o dużych liściach jak np. maranta. Jeżeli nie wiesz, jakie dokładnie rośliny wybrać, możesz zawsze skonsultować się ze specjalistą ze sklepu np. Water and Garden, który podpowie Ci, jak najlepiej przygotować terrarium dla wybranego przez Ciebie zwierzęcia.