środa, 17 czerwiec 2020 11:45

Urządzamy dom. Karnisze szynowe czy metalowe? Jakie rolety do kuchni i na balkon?

Rolety i karnisze w domu Rolety i karnisze w domu

Dekoracje okienne są niezwykle ważnym elementem każdego wnętrza. Aranżując pomieszczenie w danym stylu, w pierwszej kolejności dobiera się odpowiednie osłony okien, ponieważ skutecznie podkreślają one charakter konkretnego pomieszczenia. Przez ostatnie sezony rolety cieszyły się największą popularnością, lecz obecnie karnisze znów wracają do łask.

Zainteresowanie karniszami spowodowane jest ich nowoczesną i elegancką formą, która idealnie wpasowuje się w minimalistyczne style, w których urządzane są dzisiejsze domy i mieszkania. Jakie są najpopularniejsze rodzaje karniszów i na czym skupić się przy ich wyborze?

 

Karnisze metalowe, czyli dumna i ponadczasowa elegancja

 

Dobitny powrót popularności karniszy jest zdecydowanie zauważalny, gdyż coraz częściej używają ich topowi projektanci wnętrz. Karnisze są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim nadają pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru swoim ponadczasowym wyglądem. Dzisiejsze karnisze w niczym nie przypominają swoich poprzedników z lat 80. i 90. ponieważ wyróżniają się one nowoczesnym i jednocześnie eleganckim wyglądem. Najpopularniejszym modelem karnisza, jest ten w formie prostego metalowego drążka. Metal świetnie współgra z nowoczesnymi stylami takimi, jak chociażby styl industrialny, czy nowoczesny. Karnisze metalowe pokryte są powłoką galwaniczną, a także warstwą lakieru, dzięki czemu zwiększona jest ich odporność na ścieranie.

Wybierając metalowe karnisze do naszych wnętrz, powinniśmy zwrócić uwagę na metraż i poziom oświetlenia. W pomieszczeniach małych i słabo oświetlonych, należy zamontować cienkie karnisze, które dodadzą lekkości aranżacji okiennej. Wnętrza o dużym metrażu i sporym poziomie nasłonecznienia mogą być ozdobione grubszymi karniszami. Dzięki możliwości wyboru szerokości karnisza, możemy bardzo trafnie dobrać go do charakteru naszych pomieszczeń. Jego grubość powinna być wybierana także pod względem ciężkości tkaniny, jaką chcemy na nim zawiesić. Co więcej, istnieje także wybór koloru metalowego karnisza.

 

Czym charakteryzują się karnisze szynowe?

 

Karnisze szynowe są innowacyjnym połączeniem nowoczesnych karniszy z ich tradycyjną formą. Cechują się one bardzo wysoką funkcjonalnością, dzięki szynom, które pozwalają swobodnie przesuwać materiał, który nie blokuje się o wsporniki, jak ma to miejsce w tradycyjnych karniszach.

 

Roleta do kuchni i rolety balkonowe - wybieramy najlepsze modele

 

Osłony okienne potrafią skutecznie nadać charakteru wnętrzu. Z tego powodu odpowiedni dobór aranżacji okiennych jest kluczowym elementem wystroju danego pomieszczenia. Rolety są obecnie najpopularniejszym rodzajem osłon okiennych, ponieważ charakteryzują się one funkcjonalnością oraz estetycznym i eleganckim wyglądem. Nowoczesne style aranżacji wnętrz, takie jak styl skandynawski, industrialny, czy loftowy, stawiają na minimalizm i prostotę. Rolety doskonale podkreślają te charakterystyczne cechy. Kuchnia i salon, są pomieszczeniami, w których spędza się największą ilość czasu, dlatego aranżacje, które się w nich znajdują, powinny być zarówno praktyczne, jak i stylowe. Jakie rolety wybrać do kuchni i salonu?

 

Rolety do kuchni – przegląd najciekawszych rozwiązań

 

Bardzo często mówi się, że kuchnia jest sercem domu, czy mieszkania. Spowodowane jest to tym, że to właśnie w kuchni spędza się dużą ilość czasu na przygotowanie posiłków oraz ich wspólne jedzenie. Kuchnia służy także jako centralny punkt każdego mieszkania, czy domu, dlatego aranżacje, które się w niej znajdują, muszą być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim maksymalnie funkcjonalne. Szeroki wybór wśród rolet pozwala na idealne dopasowanie ich do stylu, w jakim została urządzona kuchnia. Roleta do kuchni powinna jak najlepiej wpasowywać się w stylistykę, w jakiej urządzone zostało dane wnętrze. Do kuchni w stylu nowoczesnym i minimalistycznym najlepiej pasować będą rolety plisowane, rolety w kasecie, czy rolety typu dzień noc. Rolety te cechują się funkcjonalnością i elegancką prostotą, która doskonale podkreśli minimalistyczny styl. W kuchniach, które wyróżniają się wysokim sufitem świetnie sprawdzą się rolety rzymskie.

 

Rolety balkonowe, czyli stylowy element wystroju każdego salonu

 

Salon jest szczególnie ważnym miejscem w domu i mieszkaniu. To tu przyjmuje się gości, czy odpoczywa po ciężkim dniu pracy, dlatego aranżacje okienne w salonie, muszą być funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Manipulowanie poziomem zaciemnienia pozwala na uzyskanie przytulnej atmosfery, która zdecydowanie sprzyja spotkaniom towarzyskim, a także odpoczynkowi w gronie najbliższych. W mieszkaniach salon najczęściej wyposażony jest także w balkon, Okna balkonowe są zazwyczaj dość duże, dlatego odpowiedni dobór osłon okiennych może być wyzwaniem. Z tego powodu rolety balkonowe cieszą się coraz większym zainteresowanie, ponieważ pozwalają skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także stanowią element dekoracyjny. Do najpopularniejszych rolet balkonowych należą:


• rolety w kasecie,
• mini rolety,
• rolety plisowane,
• rolety dzień noc,
• rolety rzymskie,
• rolety klasyczne.

Coraz częściej wybierane są także żaluzje drewniane, czy aluminiowe, które skutecznie ograniczają naświetlenie danego wnętrza.