czwartek, 14 lipiec 2022 15:04

Rotule i inne uchwyty punktowe do szkła - sposób na podniesienie estetyki wnętrza

rotule do szkła rotule do szkła pixabay

We współczesnej architekturze szkło to nie tylko element konstrukcyjny, lecz również zdobniczy. Wykonane z niego detale przydają zarówno samym budynkom, jak i ich wnętrzom, niezwykłej lekkości.

Nowoczesny wygląd rozwiązań tego typu wymaga jednak zwykle zastosowania specjalistycznych mocowań, gwarantujących możliwość praktycznego wykorzystania tego materiału. Zalicza się do nich między innymi rotule i inne uchwyty punktowe do szkła. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są rotule do szkła?

Najczęściej rotule do szkła definiuje się jako rodzaj mocowań punktowych, stosowanych w przypadku konieczności połączenia powierzchni, wykonanych z tafli szklanych, z innymi elementami konstrukcyjnymi. Ich budowa jest oparta na segmentach, których kształt przypomina nieco talerze. Są one umiejscawiane w trakcie montażu po dwóch stronach szkła. Towarzyszą im zabezpieczenia, dzięki którym kruche elementy konstrukcyjne nie doznają uszkodzeń w trakcie użytkowania.

Uchwyty punktowe do szkła tego typu można spotkać zarówno przy wykonanych z tego materiału daszkach i balustradach, jak i bardziej skomplikowanych elementach. Rotule są niezwykle estetyczne, co pozwala na stosowanie ich w różnych wnętrzach. Spotyka się je więc zarówno w przestrzeniach firmowych czy też należących do instytucji użyteczności publicznej, jak i w domach i mieszkaniach o nowoczesnej stylistyce.

Rotule do szkła - przyczyny popularności

Obecnie rotule do szkła to przypuszczalnie jedne z najczęściej stosowanych okuć do tego materiału. Przyczyny takiego stanu rzeczy są złożone.

Przede wszystkim należy podkreślić, że uchwyty punktowe do szkła tego typu są praktycznie niewidoczne. Nowoczesne wnętrza mogą więc dzięki nim wykorzystywać wizualnie surową prostotę tafli szklanej, bez jakichkolwiek mocowań na powierzchni. Ewentualne zastosowanie innych elementów konstrukcyjnych znacznie osłabi ten efekt. Dlatego też projektanci i architekci bardzo często uznają rotule do szkła za standardowe rozwiązanie, pozwalające na realizację ich zamysłów.

Tego rodzaju uchwyty są również niezwykle elastycznym elementem wyposażenia. Umożliwiają one zastosowanie różnorodnych konstrukcji, ponieważ można ich użyć w przypadku każdej niemal tafli szklanej, niezależnie od jej parametrów. Jednocześnie są  one niezwykle wytrzymałe. Rotule do szkła mogą być użytkowane przez wiele lat, bez utraty swych właściwości fizycznych oraz walorów estetycznych. Trwałość tego wyposażenia wpływa również na bezpieczeństwo całej konstrukcji.  Niezawodne uchwyty punktowe do szkła, wyprodukowane przez renomowanych producentów, przy użyciu najwyższej klasy materiałów, pozwalają zachować stabilność wszystkich elementów konstrukcyjnych, w których są stosowane. 

Nie należy również zapominać o tym, że rotule do szkła są stosunkowo tanie. Jest to istotne z ekonomicznego punktu widzenia - nie należy wszak zapominać, że wyposażenie tego typu bardzo często użytkowane jest w budownictwie komercyjnym. Cena, szczególnie w połączeniu z wysokimi walorami dekoracyjnymi, może być w wielu wypadkach przyczyną, dla której dany podmiot zdecyduje się na takie właśnie rozwiązanie konstrukcyjne.