środa, 14 grudzień 2022 16:42

Roleta - Z prowadnicą czy bez?

Roleta z prowadnicą Roleta z prowadnicą mat.prasowe

Wybierając rolety do domu czy mieszkania, najczęściej skupiamy się na ich rozmiarze, kolorze oraz materiale, z jakiego zostały wykonane. Nie należy jednak pomijać kwestii sposobu montażu. Powinniśmy zdecydować, czy nasza roleta będzie zamontowana z prowadnicą, czy bez niej.

 

Roleta z prowadnicą a roleta bez prowadnic

Prowadnica to nic innego, jak element mechanizmu, który umożliwia przemieszczanie rolety po konkretnym torze. Decydując się na zakup rolet, możemy wybrać, czy zamontujemy je z prowadnicami, czy też bez nich. Należy tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę- rolety bez prowadnic są nieco tańsze, a dodatkowo mogą przypominać zwykłą zasłonę, jeśli zależy nam właśnie na takim efekcie wizualnym. Eksperci uważają, że brak prowadnic stanowi dobre rozwiązanie w momencie, gdy wybieramy do mieszkania bardzo eleganckie, wyraziste rolety. Tymczasem w pozostałych przypadkach warto zakupić roletę z prowadnicą.

Roleta z prowadnicą- zalety

Roleta z prowadnicą ma wiele zalet, wśród których warto wymienić:

  • pewność, że materiał przylega do szyby i odpowiednio zasłania całą przestrzeń,

  • nieporuszanie się rolety pod wpływem wiatru,

  • roleta nie zahacza o parapet,

  • brak konieczności wykonywania odwiertów w ścianie i w suficie,

  • redukcja ryzyka postrzępienia boków rolety,

  • możliwość wyeksponowania wyglądu okien.

Roleta z prowadnicą to bardzo wygodne, ale także estetyczne rozwiązanie. Wbrew pozorom prowadnica sama w sobie nie stanowi elementu, który mógłby zaburzyć estetykę wnętrza, zwłaszcza w kontekście wyglądu okna. Jednocześnie daje większe poczucie prywatności, gdyż roleta szczelnie przylega do szyby. Mamy więc pewność, że nikt niepowołany nie zajrzy do wnętrza mieszkania czy domu.

Roleta z prowadnicą czy bez- jaką wybrać?

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się rolety z prowadnicą, które wybieramy zarówno do domów prywatnych, jak i biur czy lokali usługowych. Są one proste w obsłudze, a jednocześnie prowadnica minimalizuje ryzyko ich zniszczenia. Warto jednak pamiętać, że na trwałość rolety ma wpływ nie tylko samo zastosowanie prowadnicy, lecz przede wszystkim jakość materiału, z którego została wykonana. Warto więc zainwestować w dobrej jakości produkt, który posłuży nam przez lata. Prowadnica stanowi natomiast rozwiązanie techniczne, zatem nie należy obawiać się, że rolety montowane przy jej pomocy za jakiś czas całkowicie wyjdą z mody, stając się tym samym niepopularne.