środa, 26 lipiec 2023 12:39

Ogrzewaniepodłogowe – największe zalety

ogrzewanie podłogowe ogrzewanie podłogowe mat.prasowe

W domowych wnętrzach stosuje się różne rozwiązania grzewcze. Obok klasycznych grzejników ściennych coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe – funkcjonalne, wydajne i przyjazne dla użytkowników. Czym wyróżniają się nowoczesne produkty podłogowe? Dlaczego warto zdecydować się na właśnie takie źródła ciepła? O tym napiszemy poniżej.

 

Ogrzewanie podłogowe – przyjemne ciepło w rozmaitych wnętrzach

Produkty powierzchniowe to sposób na ogrzanie lub dogrzanie domowych wnętrz. Chętnie stosuje się je w rozmaitych typach przestrzeni jako system główny bądź uzupełniający. Pojawiają się najczęściej w łazienkach, choć nie stroni się od nich też w innych pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza w salonach, pokojach dziecięcych czy sypialniach, gdzie gwarantują komfort przyjemnie ciepłej podłogi.

Można decydować się na różne opcje o sporej skuteczności i wydajności. Podstawowy podział ogrzewania wyróżnia produkty podłogowe wodne – system rurek, podłączonych do pompy ciepła. Krąży w nich woda, oddająca ciepło do wierzchniej warstwy posadzki, skąd trafia ono do pomieszczenia. Rozwiązanie zapewnia ciepło przez długi czas, nawet po wyłączeniu ogrzewania.

Inną opcją są produkty grzewcze elektryczne, jak te dostępne na: https://econovli.pl. To przewody lub maty grzewcze, układane pod posadzką, podpięte do domowej sieci energetycznej. Szybko się nagrzewają, by sprawnie podnieść temperaturę we wnętrzu do pożądanej wartości.

Zdrowe wnętrza dla alergików a ogrzewanie podłogowe

Czym wyróżnia się ogrzewanie podłogowe? To niezmiernie praktyczna opcja, która bywa również naprawdę korzystna dla zdrowia.

Z jednej strony zastosowanie ogrzewania powierzchniowego podłogowego gwarantuje optymalny rozkład temperatur (cieplej przy stopach niż głowie), co przekłada się na dobre samopoczucie wszystkich użytkowników. Z drugiej wykorzystanie ogrzewania radiacyjnego, emitującego ciepło równomiernie całą podłogą nie prowadzi do dodatkowego unoszenia się kurzu i roztoczy, do czego nieraz dochodzi przy klasycznych grzejnikach. Dlatego jest to opcja szczególnie rekomendowana dla dużych i małych alergików.

Aranżacja wnętrz przy ogrzewaniu podłogowym

Nie zapominajmy ponadto o tym, że ogrzewanie podłogowe niemal w całości chowa się pod powierzchnią podłogi. Zwiększa to zatem swobodę aranżacyjną w nawet niewielkich wnętrzach. Poprawia się ustawność przestrzeni, odzyskuje się też nieco miejsca, które w normalnych warunkach trzeba poświęcić na montaż grzejników.

Rozwiązania podłogowe nadają się do użycia w większość modnych obecnie aranżacji. Należy tylko pamiętać o zastosowaniu odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogę. Nie każdy bowiem rodzaj parkietu czy wykładziny współpracuje z systemami podłogowymi. Położenie niewłaściwych produktów może ograniczać wydajność ogrzewania. Jeśli jednak wybierze się przystosowane materiały, zyskuje się olbrzymią swobodę w indywidualnym kształtowaniu pięknej przestrzeni do życia. Sporo ciekawych inspiracji można choćby znaleźć na stronie: projektydomow1.pl.

Skuteczny sposób na ekologiczne ogrzewanie

Ogrzewanie podłogowe łączy wysoką wydajność z prostotą sterowania za pośrednictwem ściennego panelu. Można również skorzystać z opcji automatyzacyjnych lub nawet podłączyć rozwiązanie do kompleksowego systemu typu smart. To zatem dobry pomysł dla nawet bardzo wymagających użytkowników, szukających funkcjonalności, komfortu i optymalizacji domowych wydatków na ogrzewanie.