piątek, 15 październik 2021 12:57

Piękny i zadbany ogród: jakie narzędzia przyspieszą prace w ogrodzie?

sztychówka Fiskars sztychówka Fiskars - Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Własny ogród to spora odpowiedzialność i spełnienie marzeń wielu osób, dla których rośliny są powodem do chluby, a ich otoczenie najlepszym sposobem na relaks. Praca w ogrodzie wycisza i wpływa na nasze zdrowie: przebywanie na świeżym powietrzu to większa odporność, a sadzenie i pielęgnacja roślin to aktywność fizyczna poprawiająca siłę mięśni.

Trzeba jednak pamiętać, że same chęci i zapał do działania nie wystarczą – aby prace ogrodowe przebiegały sprawnie, warto zadbać o narzędzia, które umożliwią pielęgnowanie ogrodu.

Zadbaj o standardowe wyposażenie narzędziowni

Ogród to szansa na samodzielnie wyhodowane rośliny, a więc owoce i warzywa idealne na przekąski, ciasta czy domowe przetwory. Jest także miejscem codziennego relaksu, gdzie w otoczeniu natury możemy się wyciszyć i podziwiać dzieło swoich rąk. Niekiedy piękny i zadbany ogród to po prostu powód do dumy oraz wizytówka domu. Nie można jednak zapominać, że sadzenie roślin i ich pielęgnacja nie byłaby możliwa bez odpowiedniego sprzętu. Mogą to być podstawowe narzędzia albo bardziej zaawansowane urządzenia – każde z nich usprawni prace ogrodowe i zdecydowanie je ułatwi.

Wśród standardowego wyposażenia każdego ogrodnika nie może zabraknąć takich narzędzi jak szpadel, grabie, łopatki, sekatory i sierpy. Pomocna z pewnością będzie także taczka i specjalistyczne wyposażenie, czyli kosiarka oraz opryskiwacz, bez których prace w ogrodzie byłyby znacznie trudniejsze.

Szpadle i sierpy, czyli sprzęt ogrodowy, o którym musisz pamiętać

Nowoczesne technologie to urządzenia, które wręcz wyręczają ogrodników w wielu pracach. Mimo to każda narzędziownia powinna zawierać podstawowe wyposażenie, czyli tradycyjny sierp i szpadel, których w ogrodzie używa się najczęściej. Wbrew pozorom wybór sprzętu ogrodowego nie jest prosty – różnorodność modeli sprawia, że kupując szpadel i sierpy trzeba starannie zastanowić się, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Jaki szpadel do ogrodu wybrać? Najlepiej skupiać się na sprawdzonych markach od znanych producentów stawiających na jakość wykonania i trwałość swoich produktów. Dzięki temu prace w ogrodzie będą przyjemne, a szpadel posłuży nam przez długie lata. Dobry wybór to sztychówka Fiskars do kopania, sadzenia i przekopywania z linii narzędzi ergonomicznych – wygięty trzonek minimalizuje napięcie mięśni pleców, co gwarantuje naturalną pozycję ciała sprawiając, że długa praca w ogrodzie będzie mniej męcząca.

Jeśli szukasz sierpa, spore znaczenie ma to, do jakich prac zamierzasz go wykorzystywać. Drobne prace ogrodnicze (przycinanie trawy, wycinanie zarośli czy przycinanie krzewów) z łatwością wykonasz wykorzystując sierp ogrodniczy. Taki klasyczny sprzęt jest najbardziej precyzyjny umożliwiając dotarcie w najbardziej trudne miejsca i prawidłowe dbanie o nawet najbardziej delikatne rośliny. Jest uniwersalny i bardzo funkcjonalny, dlatego można używać go także jako uzupełnienie pracy kosiarki w miejscach, do których nie udało się jej dotrzeć. W ofercie sklepu ogrodniczego eGarden można znaleźć różne długości i szerokości ostrza, tak aby dopasować sprzęt do własnych potrzeb.