czwartek, 06 kwiecień 2023 14:32

Ochrona upraw przed słońcem – postaw na siatkę cieniującą

Siatka cieniująca Siatka cieniująca mat.prasowe

Mimo że rośliny potrzebują słońca do wzrostu, jego nadmiar nie jest wskazany. Jeśli uprawy nie zostaną dobrze zabezpieczone, istnieje ryzyko, że dojdzie do poparzeń słonecznych. Na szczęście osłonienie kwiatów czy warzyw nie musi być trudne – zwłaszcza z pomocą takich produktów jak siatka cieniująca. Jakie są jej zalety?

 

Siatka cieniująca jako skuteczna ochrona przed promieniami UV

Każdy właściciel szklarni czy tunelu powinien rozważyć zamontowanie siatki cieniującej. Dzięki niej można zyskać pewność, że rośliny są dobrze zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednocześnie zwiększa to szansę na uzyskanie dostatecznie dużych plonów – a jest to jeden z głównych celów każdego ogrodnika.

Siatka cieniująca to skuteczna ochrona przed zbyt mocnym słońcem, ale nie tylko. Zabezpiecza uprawiane rośliny również przed intensywnymi opadami deszczu, silnym wiatrem, a nawet przed kurzem. Tym samym warzywa czy kwiaty mają zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu.

W dzień mata cieniująca osłania rośliny przed promieniami słońca, aby nie doznały poparzeń. Z kolei w nocy chroni je przed zbyt dużą utratą ciepła – co również mogłoby negatywnie na nie wpłynąć.

Do jakich upraw sprawdzi się siatka cieniująca?

Tak naprawdę siatki cieniujące warto stosować zawsze, gdy istnieje obawa o kondycję roślin na skutek regularnej ekspozycji na mocne światło słoneczne. Szczególnie poleca się ją do ochrony:

  • pomidorów,
  • kabaczków,
  • papryki,
  • ogórków,
  • marchwi.

Siatka zacieniająca to dobry pomysł również dla kwiatów – tych delikatniejszych i o dużych liściach. Należą do nich m.in. bakopa, begonia czy niecierpek.

Nie tylko ochrona upraw – siatka cieniująca na ogrodzenie

Należy podkreślić, że siatka cieniująca dobrze sprawdza się nie tylko jako zabezpieczenie upraw. To sprawdzony sposób również na więcej prywatności na swojej posesji. Taka siatka pozwala szybko, tanio i skutecznie zasłonić się przed sąsiadami. Dzięki temu można czuć się swobodniej w swoim ogrodzie bądź na balkonie czy też tarasie.

Co więcej, zamontowana mata cieniująca będzie zatrzymywać silne podmuchy wiatru. Jest więc bardzo użyteczna. Z uwagi na dobre przystosowane do wykorzystywania na zewnątrz nie ma obaw, że produkt szybko się zniszczy – np. na skutek działania zmiennych temperatur.

Siatka cieniująca zabezpieczająca delikatne kwiaty

Siatka cieniująca zabezpieczająca delikatne kwiaty

Siatka cieniująca do ogrodu i nie tylko

Ogród to tylko jedno z przykładowych miejsc, gdzie warto zamontować siatkę cieniującą. Jest powszechnie wykorzystywana również w sadach, ogródkach warzywnych, szklarniach, a nawet szkółkach leśnych. To produkt o wszechstronnym zastosowaniu.

Ciekawe jest to, że po siatkę zacieniającą sięgają także pszczelarze. Zawieszając ją, możliwe jest skierowanie pszczół do konkretnych, ściśle określonych miejsc. Wytycza się w ten sposób korytarze, po których poruszają się owady, i ogranicza ich obecność w niepożądanych miejscach.

Zamów solidną siatkę cieniującą z gęstego polietylenu. Skontaktuj się z producentem i dobierz właściwy rozmiar, wielkość oczek oraz stopień zacienienia!