środa, 09 listopad 2022 18:20

Najciekawsze nasiona warzyw na działkę

Florexpol Florexpol pixabay

Wśród warzyw uprawianych na działkach prym wiodą tę najbardziej popularne. Na grządkach niezmiennie królują różnego rodzaju zioła, marchew, cebula czy sałata.

Jeśli jednak lubisz eksperymentować ze smakami i wprowadzać do swojego jadłospisu nowe potrawy, zwróć uwagę na gatunki, które świetnie urozmaicą dietę, będąc jednocześnie dekoracją talerza. Poznaj najciekawsze nasiona warzyw na działkę!

Nasiona warzyw na działkę, których nie znałeś

Sklepy ogrodnicze obfitują w różnorodne nasiona warzyw na działkę. Ich uprawa wymaga nieco zaangażowania, jednak dla samodzielnie wyhodowanych plonów z całą pewnością warto poświęcić swój czas i uwagę. Własna działka stwarza możliwość wysiania dowolnie wybranych warzyw, a co najważniejsze – nie musisz ograniczać się wyłącznie do tradycyjnych gatunków.

Poniżej 5 mniej znanych warzyw, które możesz uprawiać na swoich grządkach.

Burak Kier

Nietypowa odmiana buraka o cylindrycznym, wydłużonym kształcie korzenia, schowanym w ziemi tylko do połowy. Od tradycyjnego buraka różni go nie tylko kształt. Jest to odmiana bardzo plenna, dzięki czemu pozyskasz obfite zbiory. Dodatkowo nie wymaga długiej obróbki cieplnej oraz jest znacznie łatwiejsza w krojeniu. Smak buraka Kier jest subtelny, lekko słodki, a miąższ ma intensywne, purpurowe wybarwienie i niewidoczne pierścienie.

Kalarepa Violeta

Późna odmiana kalarepy, którą można zbierać pod koniec jesieni. Charakterystyczną cechą warzywa jest fioletowa skórka. Plony są duże, a bulwy doskonale znoszą przechowywanie, dzięki czemu zachowują dobrą jakość przez długi czas. Miąższ Violety jest delikatny w smaku, kalarepka nie drewnieje i nie pęka.

Dynia Liscia

Jeśli dynia dotychczas kojarzyła Ci się wyłącznie z pomarańczową, okrągłą, pękatą główką, to odmiana Liscia będzie dla Ciebie nie lada niespodzianką. Jest to silnie rosnące warzywo, będące wczesną odmianą piżmową. Owoce są w tym przypadku wydłużone, formą przypominające dzwon, pokryte beżową skórką. Osiągają nawet 3 kg wagi, a do tego świetnie się przechowują, zachowując świeżość nawet do 6 miesięcy od zbiorów. Miąższ odmiany Liscia jest pomarańczowy, delikatny, o lekko orzechowym posmaku.

Sałata łodygowa Karola

Sałata z jadalną łodygą? Ależ owszem! A co najciekawsze, to właśnie łodyga jest najsmaczniejszą częścią warzywa. Wyróżnia się pysznym, chrupiącym i soczystym miąższem. Może być spożywana na surowo lub poddawana obróbce – kiszona lub gotowana. Interesują Cię ciekawe nasiona warzyw na działkę? Koniecznie sprawdź sałatę łodygową.

Musztardowiec Red Giant

Nazwa warzywa nie jest przypadkowa. Gatunek ten charakteryzuje się gigantycznymi, czerwono-fioletowymi liśćmi o nietypowym pieprzno-musztardowym smaku. Doskonałe na surowo lub gotowane, jako dodatek do mięs. Sprawdzą się między innymi w kuchni azjatyckiej, choć równie dobrze smakują w sałatkach. Siejąc do doniczek, można go uprawiać przez cały rok w mieszkaniu.

Gdzie kupić ciekawe nasiona warzyw na działkę? Proponujemy internetowy sklep ogrodniczy Florexpol, gdzie oprócz wspomnianych wyżej, znajdziesz szeroki wybór innych, interesujących okazów.