wtorek, 28 luty 2023 16:42

Jak sadzić i pielęgnować byliny?

rośliny ogrodowe rośliny ogrodowe www.freepik.com

Byliny to rośliny wieloletnie cenione za swoje dekoracyjne walory w okresie intensywnego kwitnienia. Bardzo wiele gatunków roślin ozdobnych zaliczanych jest do bylin, co zapewnia ogromne możliwości wyboru i cieszenia się ich pięknem nie tylko w donicy umieszczonej na parapecie, ale także w ogrodzie. Jakie są podstawowe zasady sadzenia bylin i ich pielęgnacji?

 

Jak sadzić byliny? Kilka istotnych wskazówek dla początkujących

Jedną z pierwszych zasad przy prawidłowym sadzeniu byliny jest wybór optymalnego stanowiska. Większość bylin preferuje glebę o dobrym drenażu i dobrze nasłonecznione miejsce. Każdy gatunek może jednak wymagać nieco innego nasłonecznienia — część z nich będzie czuć się najlepiej w półcieniu.

Przygotowanie podłoża

Tego typu rośliny ogrodowe potrzebują odpowiednio przygotowanego podłoża. W pierwszej kolejności należy oczyścić miejsce przeznaczone pod sadzonkę — z kamieni, trawy, chwastów i innych roślin, które tłumiłyby progresywny wzrost danej byliny.

Parametry otworu pod sadzonkę

Kolejny etap to przygotowanie otworu — jego głębokość i szerokość to minimum dwukrotność doniczki, w której dana roślina była sprzedawana.

Delikatny system korzeniowy

Przy sadzeniu należy pamiętać o tym, by delikatnie wyjąć roślinę i nie uszkodzić jej systemu korzeniowego. To wymagałoby dodatkowej regeneracji, co przełożyłoby się na późniejsze kwitnienie lub jego brak. Kolejny krok to przysypanie byliny ziemią i jej dokładne podlewanie.

Jak pielęgnować byliny?

Byliny są roślinami, które wymagają systematycznego podlewania, szczególnie podczas okresów suszy. Należy jednak pamiętać o tym, by nie przesadzać z jednorazową ilością wody, by wyeliminować możliwość powstawania tuż przy roślinach wodnych zastojów. Najlepsza pora do podlewania to wieczór lub wczesny poranek, gdy na zewnątrz panują chłodniejsze temperatury.

Nawożenie bylin

W pielęgnacji nie można także zapominać o nawożeniu. Powinno ono odbywać się wczesną wiosną i późnym latem z pomocą preparatów organicznych i mineralnych. Ważne, by przy ich stosowaniu kierować się instrukcją na opakowaniu.

Przycinanie pędów u byliny

Dla utrzymania zdrowia roślin i pobudzenia ich do wzrostu byliny można również przycinać — szczególnie po przekwitnięciu, co ułatwi zachowanie ich kształtu i zapobiegnie ich zbytniemu rozrastaniu się. Byliny na wiosnę nie będą wymagać już podcięcia, jeżeli tę czynność przeprowadzi się późną jesienią.

Przezimowanie byliny

W okresie zimowania byliny wymagają wsparcia w postaci ich odpowiedniego zabezpieczenia przed dużym spadkiem temperatury. Wystarczy je okrywać, by  uchronić je przed mrozem i wiatrem oraz ograniczyć podlewanie.

W zależności od gatunku poszczególne byliny mogą wymagać nieco innej pielęgnacji, dlatego to niezwykle ważne, by poznać konkretne wymagania związane z jej uprawą.