wtorek, 09 sierpień 2022 16:27

Jak pracować w ogrodzie z tekturowymi szalunkami?

Producent szalunków papierowych Producent szalunków papierowych pixabay

Lekkie i funkcjonalne, kartonowe tuleje szalunkowe to świetna alternatywa dla ciężkich i w znacznym stopniu nieporęcznych szalunków stalowych. Odejście od stali jest spowodowane nie tylko jej ciężarem, ale też dużą wydajnością konstrukcji tekturowych.

Ma to znaczenie np. w trakcie np. prac ogrodowych, których czas realizacji jest ograniczony jedynie do kilku dni urlopu.

Z papierem szybciej - Szalunek papierowy

Niezależnie od swej średnicy szalunek papierowy jest zawsze lżejszy od swego stalowego odpowiednika. Oznacza to, że na elementy zbrojeniowe przyszłej kolumny może go nakładać tylko jedna osoba. W ten sposób można wybetonować np. filary lub słupy wchodzące w skład dekoracji ogrodu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność postawienia specjalnej, drewnianej konstrukcji, która ustabilizuje szalunek kartonowy w wybranym położeniu. Zaleca się, aby owa konstrukcja opierała się na ziemi co najmniej w trzech punktach rozstawionych mniej więcej co 120 stopni. Jeśli będzie ich mniej, szalunek (a tym samym znajdujące się w środku wypełnienie) wykrzywi się lub zostanie odkształcone.

Taniej, szybciej - szalunek papierowy w ogrodzie

Samodzielne wykonanie betonowych dekoracji ogrodowych jest dużo łatwiejsze, jeśli ma się do wykorzystania szalunek z papieru. Producent szalunków papierowych projektuje je w taki sposób, aby koszt nabycia tulei był bardzo niski. Oznacza to, że nie jest ona przeznaczona do wielokrotnego użytku. Osoba, która ma do dyspozycji wyłącznie kilka wolnych dni na realizację projektu dekoracji ogrodowych, doceni fakt, że w jednym czasie będzie mogła zalać co najmniej kilka kolumn. W przypadku standardowych szalunków stalowych jest to niemożliwe, gdyż są to tuleje wielokrotnego użytku. Oznacza to, że kolejną formę można wylewać dopiero po zaschnięciu tej pierwszej.

Jak wybrać właściwy szalunek papierowy?

Idealny szalunek papierowy ma kilka cech, dzięki którym praca z nim jest znacznie łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać.

  1. Jego wewnętrzna strona jest pokryta specjalnym materiałem, który izoluje tekturę od betonu. Dzięki temu można mieć pewność, że zdjęcie tulei będzie znacznie łatwiejsze.

  2. Tuleje występują w różnych rozmiarach, toteż ich dopasowanie do projektowanej kolumny jest dużo łatwiejsze. W zasadzie każdy producent szalunków papierowych udostępnia klientom produkty o średnicy 150; 200; 250; 300; 350; 400; 450; 500; 600; 700; 800 mm i długości 3000; 3500; 4000 mm.

Podsumowując, szalunkowe tuleje papierowe to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą samodzielnie wykonać np. ogrodowe dekoracje betonowe, mając na to wyłącznie kilka dni urlopu.