wtorek, 21 marzec 2023 10:42

Halvetic – zastosowanie produktu

halvetic halvetic mat.prasowe

Zarówno utrzymanie gospodarstwa rolnego, jak i przydomowego ogródka w należytym stanie wymaga stosowania odpowiednich środków zapewniających roślinom wzrost, ochronę przed szkodnikami oraz chwastami. Odpowiedzią na ten ostatni problem wśród rolników jest środek chwastobójczy Halvetic.

 

Halvetic – co to?

Halvetic to środek chwastobójczy, który należy do grona najnowszych produktów polskiego producenta środków ochrony roślin, firmy CIECH Sarzyna. Jest to środek na bazie glifosatu oparty o innowacyjną technologię BGT ("Better Glyphosate Technology"), dzięki której może zachować dotychczasową skuteczność tego rodzaju środków przy obniżeniu dawki na hektar o połowę w porównaniu do innych tego typu specyfików. Dzięki temu stanowi odpowiedź producenta na wyzwania nadchodzącej przyszłości, związanych z ideą transformacji rolnictwa w dużo bardziej zrównoważony model.

Halvetic – jak stosować?

Środek jest aplikowany nalistnie, a następnie wnika w roślinę i przemieszcza się jej zielonymi częściami do korzeni, powodując w ten sposób zahamowanie dalszego wzrostu rośliny oraz jej zamieranie. Po upływie około tygodnia zaczynają się pojawiać zewnętrzne oznaki działania, takie jak żółknięcie i więdnięcie rośliny, pełny efekt natomiast pojawia się po około 2-4 tygodniach od zaaplikowania środka. Zarówno wysoka temperatura, jak i wysoka wilgotność przyspieszają działanie. Termin stosowania środka uzależniony jest od rodzaju uprawy, przy której ma zostać użyty:

  • kukurydza – po siewie, ale przed wschodem kukurydzy
  • rośliny uprawne – po zbiorze rośliny uprawnej do późnej jesieni, między zbiorami a zastosowaniem środka nie należy wykonywać żadnych zabiegów uprawowych
  • sady jabłoniowe i gruszowe – od wiosny do jesieni
  • tereny nieużytkowane rolniczo – można stosować przez cały okres wegetacji

Halvetic – zastosowanie

Halvetic jest nieselektywnym środkiem i koncentratem, który należy stosować w formie roztworu wodnego nalistnie. Jest przeznaczony do zwalczania różnorodnych roślin jednoliściennych oraz dwuliściennych, zarówno wieloletnich, jak i również jednorocznych. Ma szeroką skuteczność i może być stosowany na różnych uprawach, ścierniskach, sadach, a także na terenach nieużytkowanych rolniczo.

Dzięki połączeniu systemu adiuwantów i innych dodatków zapewnia pełną funkcjonalność glifosatu w ramach jednego produktu, bez konieczności stosowania dodatkowych środków w przeznaczonym do użycia roztworze. Halvetic ogranicza także obniżenie swojej skuteczności przez czynniki biotyczne i abiotyczne. Stanowi propozycję dla tych rolników, którzy preferują szybkość działania oraz trwałość efektów, a także chcieliby ograniczyć negatywny wpływ użytkowanych środków na środowisko naturalne.

Ze względu na rodzaje chwastów oraz ich wrażliwość, odpowiednia dawka środka na hektar różni się, wahając się od 1,5 do 6 litrów na hektar. Halvetic przeznaczony jest wyłącznie do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Nie należy stosować go w pobliżu parków, terenów sportowych i rekreacyjnych, a także żłobków, przedszkoli oraz szkół i placówek opieki zdrowotnej.