wtorek, 19 październik 2021 14:30

Gąsienice rolnic - czym są i jak zwalczyć?

Gąsienice rolnic Gąsienice rolnic pixabay

Gąsienice rolnic są jednymi z najczęściej spotykanych szkodników, które stanowią poważne zagrożenie w przypadku upraw wszystkich warzyw.

Najczęściej żerują w okresie wiosny, niekiedy również i na jesień, zwłaszcza we wrześniu. Żywią się podziemnymi częściami roślin, co najbardziej widoczne jest w trakcie zbiorów zarówno marchwi, jak i innych warzyw korzeniowych. Ich cechą charakterystyczną jest prowadzenie w głównej mierze nocnego trybu życia.

Od lat jedną z największych zmór rolników, które niszczą uprawy obejmujące w głównie warzywa korzeniowe oraz większość zbóż, są gąsienice rolnic. W Polsce mamy do czynienia z kilkudziesięcioma gatunkami tych szkodników, jednak zaledwie kilka z nich stwarza realne zagrożenie zarówno dla jakości, jak i wysokości plonów.

Gąsienice rolnic charakteryzują się brunatnym kolorem, a w momencie ich dotknięcia zwijają się w tzw. rogalik. Są niezwykle uciążliwe i żarłoczne. Straty w uprawach, które zostały przez nie wyrządzone, można dopiero określić podczas zbioru. Uszkodzone w ten sposób warzywa, nie nadają się ani do przechowywania, ani też sprzedaży. W ciągu roku pojawiają się w jednym lub dwóch pokoleniach. Jedna taka gąsienica jest w stanie zniszczyć nawet do kilkunastu roślin. Omawiane szkodniki w szczególności upodobały sobie takie warzywa jak np. marchew, buraki, ziemniaki, groch, ogórek, kapusta, rzodkiewka oraz sałata. Objadają i podcinają korzenie, natomiast w owocach i liściach wyjadają dziury.

Sposoby zwalczania rolnic

Przekopywanie ziemi jest jednym z prostszych sposobów niszczenia jaj rolnic, które składane są przez motyle na powierzchni ziemi, nisko na roślinach oraz na patykach na ziemi. Warto podkreślić, że samica rolnicy jest w stanie złożyć nawet do 2000 sztuk jaj. O przekopywanie najlepiej jest zadbać zwłaszcza jesienią, ponieważ na wiosnę gleba traci sporo wody.

Gąsienice rolnic mogą być również tępione poprzez motykowanie, grabienie, a także i rozgarnianie ziemi palcami. W miejscach, w których uprawiana ziemia jest odpowiednio zadbana, wspomnianych szkodników jest bardzo mało lub też wcale. W ten sposób z każdym rokiem jest ich mniej, mimo, że z początku mogło być ich dużo.

Kolejnym sposobem na zwalczanie tych uciążliwych szkodników, są pułapki feromonowe. Pozwalają one na wyłapywanie samców rolnic w postaci motyli, jednak nie zwabiają samic rolni. Stąd też możemy je raczej traktować jako sposób na sprawdzenie jak duże jest zagrożenie atakiem tych szkodników w danym sezonie.

Ostatnim, ale nie mniej skutecznym rozwiązaniem w niszczeniu gąsienic rolnic, są opryski chemiczne. W tym przypadku warto jest pamiętać, aby zadbać o sprawdzony i skuteczny środek, ponieważ na rynku jest ich wiele, a nie każdy z nich pozwoli nam na osiągniecie oczekiwanych rezultatów. Doskonałym preparatem, który wywołuje natychmiastowe działanie, dzięki któremu pozbędziemy się wielu szkodników, w tym także gąsienic rolnic, jest Deltam AL. Jest to preparat do bezpośredniego stosowania, dzięki czemu nie zachodzi konieczność jego rozrabiania.