czwartek, 12 sierpień 2021 17:00

Balustrada balkonowa ze stali czy szkła? Jaki wariant wybrać?

balustrady balkonowe balustrady balkonowe pixabay

Budowa domu, nie tylko jednorodzinnego, ale także nowoczesnych osiedli apartamentowców nie mogą zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, bez instalacji odpowiedniej balustrady balkonowej. Obecnie wybór jest na tyle duży, że wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie okaże się najkorzystniejsze.

Decydując się na zakup mieszkania wykończenie balustrady balkonowej jest z góry narzucone, jednak w przypadku domu można dokonać wyboru zgodnie ze swoimi preferencjami. Co zatem wybrać?

Stalowe balustrady balkonowe

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się balustrady balkonowe wykonane ze stali nierdzewnej. Nic dziwnego, taki wariant cechuje się dużą wytrzymałością na warunki atmosferyczne, a do tego łatwo można zadbać o utrzymanie jej w czystości.

Ogromną zaletą jest możliwość wyboru balustrady. Dostępne są warianty o kształtach klasycznych, tradycyjnych, prostych czy geometrycznych, ale także rozwiązania bardziej wyszukane, finezyjne, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Warto zaznaczyć także, że ogromnym atutem balustrad stalowych jest możliwość montażu elementów w różnych wariantach kolorystycznych.

Szklane balustrady balkonowe

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem są balustrady szklane. Wyglądają one bardzo efektownie i estetycznie. Elementy szklane dostępne są w różnych wariantach grubości. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie również bardzo bezpieczne. Każdy szklany element balustrady jest dodatkowo zabezpieczony specjalnie przygotowaną folią. Dlaczego? Wszystko po to, aby zapewnić dodatkową ochronę w przypadku uszkodzenia szkła. W takiej sytuacji folia sprawia, że stłuczone elementy nie rozsypią się. Ponadto producenci wykorzystują szkło hartowane, które charakteryzuje się większą wytrzymałością niż klasyczne szkło.

Należy jednak pamiętać, że balustrady szklane to tylko część całej konstrukcji. Gotowe do montażu elementy montowane są na specjalnie przygotowanej konstrukcji, która wykonywana jest najczęściej ze stalowego szkieletu. Jedną z zalet tego typu balustrady jest możliwość wizualnego zwiększenia powierzchni balkonu, jednak nie należy zapominać, że elementy szklane dość łatwo ulegają zabrudzeniu i konieczne jest ich częste czyszczenie.