piątek, 23 październik 2020 08:20

Radiatory - rozpraszacze ciepła na straży bezpieczeństwa

Radiatory Radiatory

Wiele urządzeń elektrycznych nie może poprawnie funkcjonować bez sprawnego układu chłodzenia. Jego bazowym elementem są radiatory – elementy pełniące kluczową rolę w optymalnej i nieprzerwanej pracy komputera, procesora czy sprzętu audio.

 

Czym jest radiator?

Radiator to pojedynczy element lub ich zespół tworzący specjalnie ukształtowaną bryłę z metalu albo jego stopów. Materiałami, które najczęściej wykorzystuje się do jego budowy, są miedź lub aluminium. Dlaczego? Ponieważ dobrze przewodzą ciepło.

Zewnętrzna powierzchnia radiatora posiada zwykle kształt żeber lub prętów. Niejednokrotnie dla uzyskania lepszych efektów szczeliny elementu wypełnia cienka warstwa pasty, taśmy czy kleju termoprzewodzącego. Czasami strumień ciepła odprowadza się także, używając cieczy chłodzącej (np. freonu) w rurce cieplnej.

Do czego służą radiatory?

Najczęściej stosuje się je w układach elektronicznych oraz sprzęcie, którego elementy podczas pracy silnie się nagrzewają. Dzięki swojej specyficznej budowie i właściwościom radiatory bardzo dobrze przewodzą i odprowadzają ciepło, dlatego znajdują szerokie zastosowanie w chłodzeniu procesorów, silników czy minikomputerów. Ze względu na pełnioną funkcję nazywa się je niekiedy „rozpraszaczami ciepła”.

Ponieważ w elektronice często na poszczególne podzespoły wydziela się duża ilość ciepła, pracę radiatorów trzeba dodatkowo wspomóc. Robi się to, np. stosując  radiatory z wentylatorami wymuszającymi sprawniejszy obieg powietrza. Przyspiesza to przekazywanie energii cieplnej z metalowego komponentu do otoczenia, zapewniając jeszcze lepsze chłodzenie.

Montaż i higiena radiatora

Rozpraszacze ciepła są niezbędne dla prawidłowej pracy komputerów, procesorów, wzmacniaczy oraz urządzeń chłodniczych. Aby osiągały maksymalną wydajność, kluczowy jest ich dobry montaż i odpowiednia higiena układu.

Dobierając radiator do poszczególnych komponentów, a także wentylator do radiatora, warto zwrócić uwagę na to, by powierzchnia wymiany ciepła pomiędzy chłodzonym podzespołem a układem chłodzenia była jak największa. Przy montażu istotne jest również wyczucie – śruby należy dokręcać tak, aby radiator dobrze się trzymał, ale też nie przesadzać, aby nie uszkodzić komponentu.

Warto także pamiętać, że wszelkie zanieczyszczenia (kurz, pył) osłabiają wydajność układu, ponieważ blokują optymalny przepływ energii cieplnej. Nie zapomnij regularnie czyścić zarówno rozpraszacza, jak i wentylatora oraz chłodzonych elementów urządzenia, a także otworów wentylacyjnych. Pamiętaj, że poszczególne podzespoły mogą wydajnie pracować tylko w określonym zakresie temperatury. Jeśli jej wartość przekroczy normę, wówczas grożą im przegrzanie i awaria.

Radiatory – ile kosztują?

Odpowiedni dobór rozpraszacza ciepła nie jest łatwy. Na rynku znajdziesz radiatory odlewane, prasowane, przyczepiane, wytłaczane, z obudową czy z wentylatorem. Ostateczna cena zależy m.in. od producenta, typu radiatora, materiału, wartości rezystancji oraz kilku innych czynników.