środa, 03 kwiecień 2024 10:19

Mieszkanie na start 2024!

Program Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start fot: pixabay

W 2024 roku ruszy nowa inicjatywa mającą na celu wspieranie obywateli, w zakupie pierwszego mieszkania lub domu. Program „Mieszkanie na start”, oferuje kredyty o atrakcyjnym oprocentowaniu, które może wynosić 0%. Warto zapoznać się z informacjami, na temat warunków uczestnictwa, terminów realizacji oraz kwot, jakie zostaną przeznaczone na ten cel.

Nowa inicjatywa rządowa

W 2024 roku zainaugurowany zostanie program „Mieszkanie na start”, który zastępuje poprzednią inicjatywę „Bezpieczny kredyt 2%”. Do jego głównych założeń należy zapewnienie kredytu hipotecznego z oprocentowaniem wynoszącym od 1,5% do 0% w zależności od liczby dzieci w gospodarstwie domowym. Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Hetman, zapowiedział, że na realizację programu z budżetu państwa przeznaczono 500 mln zł.

Warunki uczestnictwa

O kredyt mogą ubiegać się osoby, które spełniają określone kryteria dochodowe oraz, w przypadku singli, kryterium wiekowe (do 35 roku życia). Szczególne warunki, dotyczą również rodzin z przynajmniej trójką dzieci – mogą one aplikować o kredyt, na zakup kolejnej nieruchomości.

Kryterium dochodowe prezentuje się następująco:

10 tys. zł miesięcznie na osobę w gospodarstwie 1-osobowym,

18 tys. zł dla gospodarstwa 2-osobowego,

23 tys. zł dla 3-osobowego,

28 tys. zł dla 4-osobowego,

33 tys. zł dla gospodarstwa 5-osobowego i większego.

W przypadku lekkiego przekroczenia limitu dochodowego, możliwe jest uzyskanie kredytu, lecz na mniejszą kwotę.

Terminy i dalsze procedury

Chociaż dokładne terminy uruchomienia programu nie zostały jeszcze ogłoszone, minister Hetman zaznaczył, że nowe przepisy mają zostać przyjęte w II kwartale 2024 roku, a sam program ma ruszyć w połowie roku. Zainteresowani będą musieli złożyć wnioski kredytowe, uwzględniając swoje dochody z ostatnich sześciu miesięcy.

Inicjatywa „Mieszkanie na start” to znaczący krok w kierunku poprawy dostępności mieszkań dla Polaków, zwłaszcza młodych osób i rodzin wielodzietnych. Dzięki temu programowi, osoby spełniające określone kryteria mogą liczyć na znaczące wsparcie w realizacji swojego marzenia o własnym domu czy mieszkaniu. Pomimo że szczegółowe informacje dotyczące terminów i procedur aplikacyjnych pozostają jeszcze do uściślenia, wydaje się, że „Mieszkanie na start” ma potencjał, by przynieść korzyści wielu gospodarstwom domowym w Polsce.

Źródło: muratordom.pl