piątek, 11 luty 2022 19:49

Kocioł elektryczny. Czy (i kiedy) warto go zainstalować?

kotły elektryczne kotły elektryczne pixabay

Kocioł elektryczny to urządzenie grzewcze, które zapewnia dużą wygodę użytkowania, jest całkowicie bezobsługowe i wyjątkowo ekologiczne. Kotły elektryczne nie wytwarzają zanieczyszczeń i nie wykorzystują paliw stałych ani ciekłych. Nie wymagają też komina. Czy warto zainstalować kocioł elektryczny c.o.?

 

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, by sposób ogrzewania ich domu był jak najbardziej ekologiczny i bezpieczny. W przypadku urządzeń elektrycznych nie mamy do czynienia z niebezpiecznymi gazami czy spalinami, które zanieczyszczałyby powietrze atmosferyczne. Wśród rozwiązań dostępnych na rynku, które wykorzystują do ogrzewania energią elektryczną warto zwrócić uwagę na kocioł elektryczny. Jest nie tylko jednym z najtańszych rozwiązań pod względem inwestycyjnym (z uwagi na to, że nie wymaga komina ani dedykowanej wentylacji). Przede wszystkim sam koszt jego zakupu jest relatywnie niski!

Kocioł elektryczny – czy warto?

Kotły elektryczne kojarzą się często z wysokimi rachunkami za prąd. Nie zawsze jednak musi tak być, ponieważ wiele zależy od budynku. Urządzenia najlepiej sprawdzają się w nowoczesnym budownictwie. Idealnie nadają się do mniejszych, energooszczędnych domów z dobrą izolacją i niskim zapotrzebowaniem na energię cieplną.

Z tego względu kocioł gorzej sprawdzi się w budynkach starszego typu z nieszczelną izolacją. To właśnie ona generuje większe koszty ogrzewania i właśnie z tego powodu kotły elektryczne cieszą się złą sławą.

Zalety kotłów elektrycznych

Tymczasem kotły elektryczne, pod względem komfortu użytkowania, są jednymi z najwygodniejszych urządzeń służących do c.o. i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Z tego względu coraz większa liczba osób decyduje się na ogrzewanie elektryczne. Co więcej, instalując kocioł elektryczny można uzyskać dofinansowanie z ogólnopolskich programów takich jak np. Czyste Powietrze.

Ponadto, kocioł elektryczny daje możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną co sprawia, że jest jednym z bardziej atrakcyjnych rozwiązań na rynku. Urządzenie to pozwala zgromadzić i wykorzystać energię wytworzoną przez PV, a to oznacza, że znacząco skraca się czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Nowoczesne kotły elektryczne dostępne są na defro.pl/kotly-elektryczne.

Kotły elektryczne świetnie sprawdzają się także jako dodatkowe, wspomagające źródło ciepła dla kotła stałopalnego, a także kotła kondensacyjnego, kominka czy... pompy ciepła w przypadku trudniejszych warunków zimą. Wysoka sprawność urządzenia, na poziomie ponad 99 procent, pozwala na szybkie uzyskanie komfortu cieplnego w danym pomieszczeniu.