poniedziałek, 27 lipiec 2020 14:58

Kiszonki – dlaczego warto je jeść?

Polska kuchnia jest bardzo specyficzna i mocno różni się od kuchni francuskiej, włoskiej czy czeskiej. Tylko u nas je się tak dużo różnych zup, pierogów oraz kiszonek, których na próżno szukać w kuchniach wyżej wymienionych.

Z pewnością przyczyną tego jest klimat, który wymuszał różnorodne sposoby przetwarzania warzyw i owoców, by mieć zapasy na długą zimę, ale nawet w obecnych czasach, gdy przechowywanie żywności jest łatwiejsze, nie powinniśmy zapominać o tym dziedzictwie, a zwłaszcza o kiszonkach. Zobaczmy, dlaczego warto je jeść.

Naturalne probiotyki

Wiele mówi się o tym, że nasze zdrowie zależy od stanu naszych jelit i o tym, że powinniśmy zadbać o nie stosując probiotyki. Koncerny farmaceutyczne prześcigają się w namawianiu nas do stosowania środków pochodzących z ich fabryk, a tymczasem niewiele osób pamięta, że na wyciągnięcie ręki są naturalne probiotyki. Często kojarzymy je tylko ze sfermentowanymi wyrobami mlecznymi, a tymczasem kapusta kiszona, ogórki kiszone to prawdziwa probiotykowa bomba i grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

Bomby witaminowe

Kiszenie warzyw, niezależnie od tego, czy wykorzystamy do tego zwyczajny słoik na ogórki czy specjalny pojemnik fermentacyjny, pozwala zachować skład witaminowy warzyw. Oznacza to, że kiszenie warzyw to sposób ich obróbki powodujący najmniej strat witamin w porównaniu z duszeniem i gotowaniem, nawet jeśli odbywa się ono na parze. Dodatkowo w procesie kiszenia powstają nowe witaminy z grupy B, co jeszcze podnosi ich wartość odżywczą.

pojemnik fermentacyjny

pojemnik fermentacyjny

W kiszonkach, a zwłaszcza w kiszonej kapuście jest też bardzo dużo witaminy C, a w połączeniu z probiotykami czyli bakteriami kwasu mlekowego, jest to koktajl idealnie wzmacniający naszą odporność. Warto stosować go szczególnie zimą i wczesną wiosną, gdy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje różnego rodzaju.

Pozytywny wpływ na trawienie

Kiszonki zawierają dużo błonnika oraz składniki, które mają pozytywny wpływ na przemianę materii. Oznacza to, że jedzenie kiszonek sprzyja odchudzaniu i dbaniu o utrzymanie dobrej sylwetki. Dodatkowo są one niezwykle sycące, przy niewielkiej liczbie kalorii, a ich kwaśny smak znacząco zmniejsza apetyt na słodycze. Nic zatem dziwnego, że kiszonki są ważnym składnikiem diet odchudzających. Mogą je jeść osoby w każdym wieku, a patrząc na ich właściwości powinny gościć na naszym stole codziennie, zwłaszcza że są smaczne i tanie.