środa, 08 czerwiec 2022 18:13

Jaką barwę oświetlenia wybrać - neutralną, ciepłą czy zimną?

oświetlenie do przedpokoju oświetlenie do przedpokoju pixabay

Barwa światła w niemałym stopniu wpływa na atmosferę, jaką wprowadzamy do pomieszczenia. Dlatego też, dokonując jej wyboru, warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami, a także stylem, w jakim urządzone jest mieszkanie. Jakie jeszcze aspekty należy wziąć pod uwagę, wybierając barwę oświetlenia?

 

Jak mierzyć barwę światła?

Barwę światła mierzy się w Kelwinach, które oznaczane są na opakowaniach żarówek literką K. Im mniej Kelwinów, tym barwa cieplejsza, natomiast im więcej- tym chłodniejsza. Przyjęto następujące wartości, określające barwę światła:

  • poniżej 3300 K- barwa ciepła
  •  3300 K - 5300 K- barwa neutralna,
  • powyżej 5300 K- barwa zimna.

Warto więc zwracać uwagę na powyższe oznaczenia, wybierając oświetlenie do przedpokoju, łazienki, kuchni, pokoi czy jadalni.

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia?

Dobór barwy oświetlenia do konkretnego pomieszczenia zależy w głównej mierze od naszych własnych upodobań i preferencji. Co do zasady, światło ciepłe sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Idealnie więc sprawdzi się w pokojach dziennych, na przykład w salonie bądź w pokoju dziecięcym. Tymczasem światło neutralne ma za zadanie pobudzić nas do działania oraz spowodować, abyśmy nie byli zbyt ospali. Sprawdzi się przede wszystkim do kuchni bądź jako oświetlenie do jadalni. Niektórzy świtało neutralne wybierają również do salonu, zwłaszcza jeśli mają w nim wydzielone miejsce do pracy. Światło zimne sprzyja natomiast koncentracji. Bardzo chętnie wybieramy je przede wszystkim do domowych gabinetów oraz pokojów dziecięcych- możemy umieścić je na przykład w lampce, którą postawimy na biurku. Zimna barwa oświetlenia doskonale sprawdzi się także w przypadku świateł punktowych, które często wybieramy na przykład po to, by rozjaśnić schody. Minimalistyczne oświetlenie uwielbia zimne barwy, jednak warto w niektórych pomieszczeniach zadbać o oświetlenie w cieplejszej tonacji, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Jak dobrać barwę światła do stylu, w jakim urządzono pomieszczenia?

Niemałe znaczenie w kontekście doboru barwy oświetlenia ma również styl, w jakim urządzono poszczególne pomieszczenia. Jeśli postawiliśmy na surowy styl industrialny, dobrze jest go nieco ożywić ciepłym światłem. Tymczasem w przypadku, gdy w naszych wnętrzach króluje styl skandynawski bądź boho, dobrze sprawdzi się światło o zimnej barwie. Oczywiście, wybrane raz oświetlenie możemy zmieniać, jeśli uznamy, że konkretna barwa nie pasuje do pomieszczenia. Często dobieramy ją właśnie na zasadzie prób i błędów, eksperymentując z kolorami.