sobota, 26 luty 2022 13:05

Jak prawidłowo stosować rolki drzwi przesuwnych?

rolka do drzwi przesuwnych rolka do drzwi przesuwnych pixabay

Systemy drzwi przesuwnych składają się z wielu elementów. Można do nich zaliczyć okucia, listwy, szyny i rolki. Mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym ze stali, aluminium lub tworzyw sztucznych.

Niezależnie od zastosowanego surowca, producenci zachowują taką samą zasadę działania oraz wymiary poszczególnych elementów. Dzięki temu listwy czy szyny można ze sobą swobodnie łączyć.

Trwałe materiały

Najbardziej trwałe są rolki drzwi przesuwnych wykonane z aluminium. Są równocześnie najdroższe, ale pozwalają na stosowanie bardzo dużych obciążeń, nawet rzędu 50 kilogramów. Podobnie wytrzymałe są rolki stalowe, niestety podczas przesuwania generują dużo więcej hałasu. Natomiast rolka do drzwi przesuwnych wyprodukowana z tworzywa sztucznego nie utrzyma skrzydeł o wadze większej niż 15 kilogramów. Warto wiedzieć, że niezależnie od doboru rolek, inne elementy można z nimi łączyć, nawet jeśli są wykonane z innych materiałów. Zawsze trzeba jednak zwrócić uwagę na wagę drzwi oraz wytrzymałość danego elementu deklarowaną przez producenta.

Górne lub dolne prowadzenie

Rolki drzwi przesuwnych występują wraz z zestawami regulowanymi lub nieregulowanymi. Są to kluczowe i niezbędne elementy instalacji, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich zastosowanie. Niektóre sprawdzają się podczas montażu systemów z prowadzeniem górnym, a inne — z prowadzeniem dolnym. Osobne zestawy są przeznaczone do instalacji z prowadzeniem dolnym i górnym stosowanym równocześnie.

Jeśli system zawiera prowadzenie dolne, rolki drzwi przesuwnych umieszczone są na dolnej prowadnicy. Jednocześnie górna prowadnica pełni rolę stabilizacji skrzydła. W tym przypadku można używać rolek zarówno metalowych, jak i wykonanych z tworzywa sztucznego. Jeżeli montowany system ma możliwość prowadzenia górnego, rolka do drzwi przesuwnych powinna być wykonana z aluminium. Dzięki temu wytrzyma duże obciążenia i nie będzie generować zbędnego hałasu.

System przesuwny z prowadzeniem dolnym i górnym — zgodnie ze swoją nazwą — wymaga, aby wózki jezdne przesuwały się zarówno po szynach prowadnicy górnej, jak i dolnej. W związku z tym jest to najbardziej stabilne rozwiązanie, a dodatkowo pozwala na wykorzystywanie rolek wykonanych z dowolnego materiału.

Funkcjonalność i aranżacja wnętrza

Zastosowanie konkretnego zestawu rolek zależy nie tylko od wytrzymałości zestawu, ale również od sposobu aranżacji wnętrza. Drzwi przesuwne otwierają się wzdłuż ściany, dlatego nie można przewidywać umieszczania żadnych przedmiotów na całej szerokości, chyba że będą odstawać mocno od ściany. Rolki drzwi przesuwnych nie mogą być w żaden sposób ograniczane w ruchu, w przeciwnym razie nie spełnią swojej funkcji, a nawet może to prowadzić do powstawania uszkodzeń. Dlatego wybór systemu drzwi powinien być uzależniony od charakteru pomieszczenia oraz ilości dostępnej powierzchni.