sobota, 21 maj 2022 13:19

Właściwości i zastosowanie płyt teflonowych

Płyta teflonowa Płyta teflonowa pixabay

Teflon to materiał, który może wytrzymać wysokie temperatury. Znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach gospodarstwa domowego, takich jak: tostery, piekarniki i kuchenki mikrofalowe.

Jest również stosowany w częściach samochodowych, takich jak: tarcze hamulcowe i obudowy silników. Teflon został wynaleziony przez DuPont w 1907 roku. Jest materiałem nieprzywierającym (śliskim) co oznacza, że nie topi się ani nie przykleja do żadnego innego materiału. Ponieważ nie klei się ani nie przywiera, teflon może być również używany do przyborów kuchennych. Właściwości teflonu sprawiają, że doskonale nadaje się do garnków, patelni i sztućców. Materiał może być stosowany do gotowania i przechowywania produktów spożywczych. Znajduje zastosowanie również w branży medycznej. Teflon nie zawiera żadnych składników, które są toksyczne dla ludzi, takich jak: metale, BPA i ftalany. Teflon jest również bezpieczny dla niemowląt.

W jakich branżach produkcyjnych płyty teflonowe znajdują zastosowanie ?

Płyta teflonowa jest rodzajem materiału powłokowego wykorzystywanego przy produkcji wielu produktów. Jest szeroko stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, przemysłowym i konsumenckim. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Maryland, teflon jest drugą po silikonie najczęściej stosowaną powłoką przez amerykańskich producentów artykułów kuchennych czy zastaw stołowych. Teflon został wynaleziony przez chemika Roberta Etheredge'a w DuPont. Podczas, gdy starał znaleźć lepszy produkt do stosowania w częściach samochodowych takich jak łożyska kulkowe, przypadkowo odkrył nowy związek, który był w stanie wytrzymać ciśnienie do 35 000 psi (380 bar) przez kilka godzin i nie poddawał się ścieraniu tak łatwo jak inne powłoki. Teflon to polimer termoplastyczny, który składa się z polimerów z naprzemiennymi warstwami węgla i wodoru. Dzięki temu po podgrzaniu powłoka normalnie rozszerza się podczas przetwarzania, ale może być też zwarta. Najdroższy materiał high-end na świecie tzn. powłoka teflonowa jest często stosowana w sektorach przemysłowych takich jak: produkcja części samochodowych, gaszenie pożarów czy przygotowywanie żywności w kuchniach restauracyjnych. Niektóre z najczęstszych zastosowań tego materiału znajduje się w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, a mówiąc szczegółowo w elementach zapobiegających rdzewieniu.

Podsumowanie. Podstawowe właściwości teflonu

Teflon to niezwykle trwała substancja chemiczna odporna na wysoką temperaturę i utlenianie. Dzięki swoim właściwościom powierzchniowym jest stabilny w warunkach wysokiej temperatury, wilgoci i ciśnienia przez dłuższy okres czasu. Ekstremalne warunki środowiskowe, takie jak: wysoka wilgotność i niskie temperatury, również nie wpływają na zmianę jego właściowości. Jest również odporny na korozję i degradację chemiczną.