wtorek, 03 styczeń 2023 12:40

Sauna sucha, parowa czy Combi – co warto o nich wiedzieć? Jak działa piec do sauny suchej i Combi?

https://saunyonline.pl/ https://saunyonline.pl/ Obraz autorstwa Freepik

Sauna sucha pozwala uzyskać bardzo wysoką temperaturę przy niskiej wilgotności powietrza. W saunie parowej wilgotność sięga 100%, ale temperatura powietrza jest niższa niż w suchej. Funkcje obu rodzajów saun łączy sauna Combi. Które rozwiązanie wybrać, czym charakteryzuje się każde z nich i jak działa piec do sauny suchej i Combi? Sprawdźmy.

 

Sauna sucha (fińska) – wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza

Sauna sucha jest tradycyjnym rodzajem sauny. Charakterystyczne są dla niej wysoka temperatura, sięgająca do około 100-120℃ i jednocześnie niska wilgotność powietrza (na poziomie około 20%). Takie połączenie sprawia, że szybko zaczynamy się pocić, a tym samym oczyszczamy organizm z toksyn. Ten rodzaj gorących kąpieli zapewnia relaks, pozwala rozluźnić mięśnie, zwiększyć odporność organizmu, a także działa korzystnie na skórę, układ oddechowy i krwionośny.

Jak wygląda sauna sucha? Jej wnętrze wyłożone jest drewnem. Drewniane ściany pozwalają utrzymać wysoką temperaturę, a ławy z drewna, ułożone kaskadowo, umożliwiają przebywanie na różnych poziomach pomieszczenia, tym samym w różnych temperaturach (najniższa temperatura panuje na samym dole, a najwyższa na górze).

Jak działa piec w saunie suchej? Jest wyposażony w elektryczne grzałki, które nagrzewają ułożone w nim kamienie. Te z kolei oddają ciepło do wnętrza sauny. W czasie seansu możemy polewać kamienie wodą (lub wodą z dodatkiem olejku eterycznego), tym samym zwiększając wilgotność powietrza. Natychmiastowy buch pary wodnej powoduje jeszcze większe nagrzanie ciała.

Sauna parowa – wysoka wilgotność i niższa temperatura

Sauna parowa (lub: łaźnia parowa) charakteryzuje się niższą temperaturą powietrza niż sauna sucha – zwykle na poziomie około 45-60℃. Wilgotność jest jednak znacznie wyższa i sięga do 100% – to sprawia, że odczuwalna temperatura powietrza rośnie.

Jak wygląda sauna sucha? Jej wnętrze – zarówno ściany, jak i ławy – zwykle wyłożone jest mozaiką ceramiczną. Dzięki temu wnętrza łaźni parowych mogą być urozmaicone, w zależności od gustów ich właścicieli.

Jak działa łaźnia parowa i czy jest wyposażone w piec do sauny? Temperatura i wilgotność w łaźni parowej są regulowane automatycznie przy użyciu parownika, a nie pieca do sauny. Do wnętrza pomieszczenia doprowadzane są kanały, przez które wpływa gorąca para.

Sauna Combi– piec do sauny suchej i generator pary w jednym

Sauna Combi to połączenie dwóch rozwiązań w jednym. Jej konstrukcja składa się z tradycyjnego źródła ciepła, jakim jest elektryczny piec do sauny, a także z generatora pary, który daje możliwość podwyższenia wilgotności powietrza.

Piec z parownikiem w trybie suchym pozwala ustawić temperaturę do 110℃. W trybie parowym daje możliwość podgrzania powietrza do 65℃ i zwiększenia wilgotności do 55% (czyli mniej niż w łaźni parowej, ale znacznie więcej niż w saunie suchej).

Warto wiedzieć! Jeśli masz już saunę suchą (fińską), możesz zdecydować się na montaż samego pieca do sauny Combi, by cieszyć się z możliwości, jakie dają kąpiele parowe.

Kiedy sauna Combi będzie lepszym wyborem niż sucha lub parowa? Ten rodzaj sauny jest polecany m.in. osobom, które lubią przebywać w pomieszczeniach o wysokiej, stale utrzymującej się wilgotności powietrza (w saunie suchej wilgotność powietrza wzrasta pod koniec seansu). To dobry wybór do domów, w których każdy domownik ma inne preferencje, a także do pensjonatów, hoteli, salonów SPA & Wellness. Sauna Combi daje bowiem znacznie większe możliwości niż sama sauna sucha czy parowa.

Jak wygląda wnętrze sauny Combi? Zwykle do złudzenia przypomina wnętrze sauny suchej i jest wyłożone wysokiej jakości drewnem. Niektóre modele mogą być wyposażone w panele solne (także oświetleniowe). Poza tym we wnętrzu znajduje się elektryczny piec do sauny z kamieniami oraz generator pary. 

Warto wiedzieć! Piec do sauny suchej możemy ustawić na niższej temperaturze niż maksymalna i dodatkowo wyposażyć go w nawilżacz powietrza. Możemy tym samym zwiększyć wilgotność powietrza do 40% bez konieczności zmiany pieca.

Którą saunę wybrać? Wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Najwięcej funkcji oferuje sauna Combi, jednak trzeba liczyć się z tym, że piec z parownikiem może być droższy od tradycyjnego pieca do sauny suchej. Sauna sucha pozwala uzyskać najwyższą temperaturę powietrza spośród wszystkich rozwiązań, natomiast łaźnia parowa – najwyższą wilgotność powietrza.

Całe potrzebne wyposażenie do domowej sauny znajdziesz na: https://saunyonline.pl/