wtorek, 21 marzec 2023 10:47

Na czym polega wykupienie szkody OC?

wykupienie szkody OC wykupienie szkody OC mat.prasowe

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i powstaje w chwili zarejestrowania samochodu, motoru w Wydziale Komunikacji. Ubezpieczający może mieć tyle sprzętów mechanicznych, ile tylko chce, a ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw ryzyku powstania szkody z OC, proponują wykupienie szkody OC.

 

Dlaczego ważne ubezpieczenie OC jest tak istotne?

Ubezpieczenie OC jest istotne, dlatego, że to z niego wypłacane są świadczenia względem osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Także wtedy odszkodowanie otrzyma właściciel posesji, któremu kierujący przypadkowo uszkodził np. ogrodzenie. W przypadku braku ważnego OC:

- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć na właściciela pojazdu karę pieniężną zgodną z aktualnymi stawkami,

- za wyrządzone szkody pieniądze będzie zmuszony zapłacić kierujący samochodem, czy innym pojazdem silnikowym,

- kierujący może otrzymać mandat za poruszanie się autem bez ważnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC chroni kierującego względem innych uczestników ruchu. W zależności od tego ile pojazdów posiada zarejestrowanych na własne nazwisko, w przypadku szkody z jego winy, na każdym z nich w przypadku kolejnego ubezpieczenia odnotuje wzrost składki. Sposobem, by tego uniknąć, jest wykupienie szkody OC – możemy tego dokonać sami, lub powierzyć to zadanie firmie takiej jak Helpum, która zajmie się problemem w naszym imieniu.

Czy warto dokupić wykupienie szkody OC?

Ochrona zniżek, wykluczenie szkody z OC — sytuacja ta w zależności od danego Towarzystwa Ubezpieczeniowego może przybierać różne nazwy. Chodzi jednak za każdym razem o to, by:

- Dzięki wykupieniu szkody OC w przypadku szkody na pojeździe, w którym ubezpieczający zdecydował się na to rozszerzenie zakresu ochrony, w przypadku kolejnego okresu ubezpieczeniowego nie odnotuje wzrostu składki. Podobnie sprawa będzie przedstawiać się z innymi pojazdami, których jest właścicielem.

- Za koszt rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie nie martwić się wzrostem składki z ubezpieczenia OC w przypadku szkody z winy kierującego ubezpieczonym samochodem, motocyklem itd.

- Zaoferować klientowi jak najszerszy zakres ochrony, dzięki któremu do jednej szkody w roku z jego winy nic się nie stanie z jego zniżkami OC wypracowanymi przez lata.

Dostałem odszkodowanie, które nie wystarcza na naprawę — co zrobić?

OC chroni sprawcę zdarzenia, co jednak z drugą stroną kolizji? Nie zawsze sprawę udaje się załatwić sprawnie i odszkodowanie wystarcza na pokrycie napraw, które mają przywrócić pojazd do stanu sprzed wypadku. W przypadku szkody odszkodowanie, wypłacone poszkodowanemu, bywa zaniżone. Można spróbować przedstawić wtedy faktury, wyceny specjalistów popartych stanem faktycznym.

Jeśli dane Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie odniesie się do tego pomyślnie, istnieje wówczas możliwość przekazania szkody OC wykwalifikowanej firmie, która zajmuje się wykupieniem szkody OC. Dzięki temu poszkodowany nie musi przejmować się dochodzeniem roszczeń, a wykwalifikowani pracownicy z helpum.pl podejmą odpowiednie kroki, by zakończyć sprawę pomyślnie. Odszkodowanie, wypłacane jest z polisy sprawcy, a jego wysokość powinna być wystarczająca w stosunku do zaistniałych szkód.