sobota, 23 lipiec 2022 17:00

Skuteczne osuszanie domu - jak zrobić to szybko i sprawnie

osuszanie domu osuszanie domu pixabay

Masz podejrzenia, że w ścianach Twojego domu pojawiła się wilgoć? Warto jak najszybciej to sprawdzić, a jeśli rzeczywiście ma miejsce takie zjawisko, należy szybko interweniować. Dlaczego osuszanie domu jest ważne i czy można przeprowadzić je szybko, a zarazem skutecznie? Sprawdzamy!

 

Osuszanie domu to konieczność

Często problem wilgoci jest bagatelizowany, o ile woda pozostaje w murach. Wielu osobom wydaje się, że tam nie stanowi ona zagrożenia. Niestety jeśli wilgoć jest obecna w murach, prędzej czy później przedostanie się również do pomieszczeń. Tam natomiast stwarza zagrożenie, tworząc środowisko nieprzyjazne dla zdrowia człowieka. W wilgotnych warunkach dobrze rozwijają się grzyby, a ich zarodniki powodują duże szkody między innymi w układzie oddechowym i krwionośnym. Choćby z tego względu zalecamy jak najszybsze osuszanie domu. Trzeba jednak pamiętać, że wilgoć powoduje też zniszczenia w strukturze budynku, zagrażając jego trwałości.

Szybkie i skuteczne osuszanie domu

Wiele osób obawia się osuszania domu, ze względu na przekonanie, że jest to proces długi, kosztowny, a przy tym mało skuteczny. Czy tak jest naprawdę? Niekoniecznie. Istnieją dzisiaj sposoby na osuszenie murów szybko, względnie tanio, a przede wszystkim bardzo skutecznie.

Do najbardziej polecanych metod należy bez wątpienia osuszanie przez podcinanie. Dlaczego metoda ta zasługuje na wyróżnienie? Przede wszystkim z tego względu, że wymaga tylko jednokrotnego przeprowadzenia zabiegu, natomiast efekty są trwałe. Oznacza to, że już do końca okresu użytkowania domu nie będzie się trzeba martwić kwestią wilgoci w murach. Warto przy tym zaznaczyć, że metoda ta wymaga poświęcenia zaledwie kilku dni, a koszt wcale nie przyprawia o zawrót głowy.

Na czym polega podcinanie?

Warto pokrótce wyjaśnić, czym tak właściwie jest podcinanie. Otóż mowa o wykonaniu izolacji w budynkach, w których nie jest ona wystarczają lub nie zastosowano jej wcale. Mowa tutaj rzecz jasna o izolacji wody, czyli innymi słowy – o hydroizolacji.

W ramach zabiegu podcinania wykonuje się w murze wąską szczelinę. W celu znalezienia odpowiedniego miejsca na wykonanie cięcia trzeba wcześniej znaleźć spoinę roboczą. Natomiast po wykonaniu szczeliny fachowcy przechodzą do aplikacji płyty izolacyjnej. Obecnie stosuje się płyty z tworzyw sztucznych, które łączy to, że są nieprzepuszczalne dla wody.

osuszanie domu

osuszanie domu

Włożenie płyty w szczelinę to jeszcze nie wszystko. W kolejnym kroku trzeba wbić kliny, aby zapobiec osiadaniu budynku. Warto wybrać usługi firmy posiadającej jakościowe kliny o dużej wytrzymałości, aby zabieg podcinania rzeczywiście rozwiązał problem raz na zawsze. Kiedy płyta jest już ułożona w szczelinie oraz wbito kliny, można przejść do położenia zaprawy, czyli pracy typowo wykończeniowej.

Jeśli wiesz, że w murach Twojego domu pojawiła się wilgoć, nie panikuj, jednak interweniuj tak szybko, jak to możliwe. Pozbycie się wilgoci jest konieczne i jak najbardziej możliwe. Dzisiaj można to zrobić całkiem szybko i to relatywnie niskim kosztem. Co więcej, profesjonalne zabiegi są bardzo skuteczne.