środa, 01 marzec 2023 15:49

Projekty domów z kotłownią na paliwo stałe w ofercie MURATORA

projekty domów z kotłownią na paliwo stałe projekty domów z kotłownią na paliwo stałe Projekt domu - C333i Miarodajny - wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Paliwo stałe to nadal jeden z najpopularniejszych typów opału. Chcąc korzystać z pieca na węgiel kamienny, eko-groszek, drewno czy pellet – musimy jednak zadbać o wygospodarowanie odpowiednio dużej kotłowni. Jeżeli dopiero czeka nas zakup projektu domu, zwróćmy uwagę na gotowe projekty z kotłownią na stałe paliwo. Co je wyróżnia, jak wygląda w nich strefa gospodarcza oraz o czym powinniśmy pamiętać przed dokonaniem ostatecznego wyboru?

 

Projekty domów z kotłownią na paliwo stałe od MURATORA

Interesuje nas budowa obiektu mieszkalnego, który będziemy ogrzewać za pomocą ekogroszku lub peletu? W katalogu MURATORA na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-z-kotlownia-na-paliwo-stale/ znajdziemy szeroką gamę planów architektonicznych, które są przystosowane do tego sposobu ogrzewania. Najmniejsze z nich o powierzchni około 40-50 m2 zaspokoją potrzeby oszczędnego singla lub pary, której zależy na zminimalizowaniu kosztów utrzymania. Większe projekty domów o metrażu w granicach 100-150 m2 będą odpowiednie dla rodziców z jednym, dwójką, a nawet trójką dzieci – oferując każdemu z mieszkańców niezbędny poziom prywatności. W kolekcji nie zabrakło także okazałych rezydencji o powierzchni sięgającej ponad 500 m2. Trafią one w gust najbardziej wymagających inwestorów, chcących posiadać zarówno strefę dzienną i nocną, jak i rozbudowaną przestrzeń rekreacyjną czy własne SPA.

Strefa gospodarcza w projekcie domu z kotłownią na paliwo stałe

Wybierając projekt domu z kotłownią na paliwo stałe, możemy liczyć na rozbudowaną i funkcjonalną strefę gospodarczą. Jej najważniejszym punktem jest pomieszczenie na kocioł, o wielkości dostosowanej do wymogów określonych w przepisach. Powinno ono umożliwić bezproblemową obsługę kotła, a zarazem zmagazynowanie pewnej ilości opału – która zarazem nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia grzewczego. Strefa gospodarcza z kotłownią powinna zostać zlokalizowana na parterze budynku, spełniając odpowiednie wymogi kubaturowe i wentylacyjne. Nierzadko będzie ona posiadać bezpośrednie wyjście na zewnątrz, które umożliwi nam łatwiejsze wniesienie opału czy usunięcie popiołu. Co więcej, w niektórych projektach domów w tej części budynku zobaczymy także dodatkowe pomieszczenia, takie jak pralnia, spiżarnia czy schowek. Dzięki nim, ta techniczna strefa będzie wyjątkowo funkcjonalna, ułatwiając nam codzienną eksploatację obiektu mieszkalnego.

Wybór najlepszego projektu domu z kotłownią na paliwo stałe

Aby wybrać najlepszy projekt domu, warto dopasować go zarówno do wielkości działki, jak i przepisów miejscowego planu zagospodarowania lub uzyskanych warunków zabudowy. Bez względu na sposób ogrzewania domu, zawsze powinniśmy mieć na uwadze oczekiwania przyszłych mieszkańców dotyczące wielkości i funkcjonalności wnętrza, jak i własnych możliwości finansowych. Zastanówmy się, czy bardziej odpowiada nam obiekt parterowy, czy piętrowy lub z poddaszem – wyposażony w garaż bądź nie. Przemyślmy również, jaka technologia budowy najlepiej spełni nasze oczekiwania oraz, czy wybrany projekt będzie dobrze komponować się z najbliższym otoczeniem. Sposób ogrzewania generuje konieczność zaprojektowania odpowiedniej kotłowni, ale pozostałe aspekty funkcjonalne i estetyczne to już tylko nasz wybór. Warto także pamiętać, że każdy projekt w którym przewidziano odpowiednio dużą kotłownię, nawet wtedy gdy zaprojektowane jest ogrzewanie gazowe - można przystosować do innego źródła ciepła na etapie lokalnej adaptacji.

W pobliżu naszej działki nie ma sieci gazowej ani ciepłowniczej? Nie chcemy także inwestować w ogrzewanie pompą ciepła? W takiej sytuacji najprawdopodobniej zdecydujemy się na ogrzewanie swojego domu węglem, pelletem lub drewnem. Aby codzienna eksploatacja była dla nas wygodna, a kotłownia spełniała wymogi dla instalacji takiego kotła - weźmy pod uwagę projekty domów z kotłownią na paliwo stałe. Obecna w nich strefa gospodarcza będzie w optymalny sposób dostosowana do tej metody grzewczej.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl