poniedziałek, 24 kwiecień 2023 10:13

Projekt instalacji gazowej – jak zaplanować, wykonać i odbić instalację w domu jednorodzinnym?

projekt instalacji gazowej projekt instalacji gazowej mat.prasowe

Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym zapewnia wysoki komfort, ponieważ ogrzewanie gazem jest praktycznie bezobsługowe. Warto jednak mieć świadomość, że niezbędny jest w tym przypadku projekt instalacji gazowej, który musi być zgodny z obowiązującymi przepisami.

 

Jak wykonać projekt instalacji gazowej?

Jak wspomniano we wstępie projekt instalacji gazowej musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania instalacji. W związku z tym jego wykonanie warto zlecić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz doświadczeniem w zakresie projektowania instalacji. Istotne jest także to, że projekt instalacji musi być zgodny z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci gazowej, a tworząc go nie można liczyć na żadne odstępstwa. Warto również wiedzieć, że projektowanie obejmuje nie tylko projekt przyłącza gazowego, ale również wewnętrznej instalacji gazowej.

Jak wykonać instalację gazową?

Posiadając zatwierdzony projekt instalacji gazowej można przejść do kolejnego etapu, którym jest budowa instalacji gazowej. Oczywiście musi być ona zgodna z założeniami projektu, ponieważ w kolejnym etapie będzie musiała przejść odbiór. W związku z tym instalacja wykonanie instalacji gazowej warto powierzyć specjalistom dysponującym odpowiednim doświadczeniem oraz uprawnieniami.

Odbiór instalacji gazowej

Każda instalacja gazowa musi zostać odebrana zanim zostanie podpisana umowa z dostawcą gazu. Odbiór instalacji gazowej może przeprowadzić jedynie specjalista dysponujący odpowiednimi uprawnieniami, a cały proces składa się z trzech etapów. Jest to:

  • weryfikacja zgodności wykonanej instalacji z zatwierdzonym projektem, wpisami w dzienniku budowy, a także  wszelkimi protokołami,
  • sprawdzenie jakości wykonanych prac, a także materiałów z wymaganym atestem oraz trwałości mocowań,
  • próba szczelności, którą muszą przejść wszystkie elementy instalacji gazowej.

Podsumowując należy stwierdzić, że projekt instalacji gazowej to dokument, który stanowi podstawę przyłącza gazu do domu jednorodzinnego. W związku z tym warto powierzyć go specjalistom, którzy zagwarantują odpowiednią jakość.