środa, 08 listopad 2023 09:11

Plastyfikator do kleju i zaprawy - co warto wiedzieć?

plastyfikator do kleju plastyfikator do kleju mat.prasowe

Zaprawa murarska jest stałym elementem wielu prac budowlanych i remontowych. Aby spełniała ona swoją funkcję, musi mieć odpowiednie właściwości. Te można osiągnąć, stosując między innymi plastyfikatory. Czym jest plastyfikator do kleju, zaprawy? Co warto wiedzieć przed jego zastosowaniem?

 

Czym są plastyfikatory?

Plastyfikatory są niezbędne w wielu pracach budowlanych. To różnorodne produkty, których lista składników w dużej mierze zależna jest od przeznaczenia. Niezależnie jednak od tego, co zostanie do nich dodane, ich cel jest jeden - mają przyczyniać się do zmiany struktury substancji, z którą zostaną zmieszane. Dzięki nim zwiększona zostaje ruchliwość łańcuchów polimerowych, poprawia się również oddziaływanie międzycząsteczkowe, a to w efekcie prowadzi do polepszenia jakości kleju, wylewki czy zaprawy.

Gdzie wykorzystywane są plastyfikatory?

Plastyfikator wykorzystywany jest przede wszystkim w sytuacjach, gdzie niezbędne jest zmniejszenie zużycia wody zarobowej. To jednak nie jest ich jedyne zastosowanie. Bardzo popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem stosowanym przede wszystkim przez branżę budowlaną są plastyfikatory napowietrzające. Warto przy tym zaznaczyć, że plastyfikator do kleju czy zaprawy ze względu na swój skład może przyczyniać się nie tylko do zmiany właściwości mieszanki, ale również wpłynąć na czas jej wiązania, skracając go lub przyspieszając w zależności od potrzeb. W rynkowej sprzedaży dostępne są także plastyfikatory upłynniające czy adhezyjne.

Jakie są efekty stosowania plastyfikatorów?

Plastyfikatory to bardzo różnorodna grupa produktowa. Właściwości poszczególnych z nich są zróżnicowane, zależne od składu i przeznaczenia mieszanki. Wykorzystując plastyfikator do zaprawy czy kleju, można osiągnąć między innymi:

  • znaczną poprawę elastyczności i urabialności mieszanki,

  • lepszą spoistość i kohezję,

  • zredukować ilość wody w mieszance,

  • zwiększyć odporność na działanie wilgoci i niskich temperatur.

Warto pamiętać o tym, że ze względu na to, że są to produkty różnorodne, zakres ich stosowania i wpływu na substancje, do której są dodawane, będzie zdecydowanie obszerniejszy.

Czy plastyfikator może być alternatywą dla wapnia?

Wapno to popularny składnik poprawiający jakość zaprawy budowlanej. Jednak jest on dość drogi, dlatego wielu inwestorów poszukuje dla niego alternatywy. W tym przypadku sprawdzi się znacznie tańszy, ale o niemal identycznych właściwościach plastyfikator do zaprawy. Ten nie tylko poprawi urabialność i elastyczność zaprawy, ale również będzie mógł być wykorzystywany nawet w niskich temperaturach.