sobota, 17 grudzień 2022 16:01

Kiedy skorzystać z porad eksperta budowlanego?

Przymierzasz się do budowy domu lub innego budynku? Przy prowadzeniu inwestycji budowlanej napotkałeś problemy prawne lub techniczne? Z pewnością w takich sytuacjach przydatne będzie wsparcie profesjonalnego eksperta budowlanego lub rzeczoznawcy. W tym artykule przybliżymy Wam kiedy warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego i kompetentnego eksperta budowlanego.

 

Kogo można nazwać mianem eksperta w budownictwie?

Z pewnością jeśli chcemy nazwać kogoś ekspertem lub specjalistą ta osoba musi posiadać kierunkowe wykształcenie w danej dziedzinie oraz lata praktyki. W przypadku ekspertów budowlanych i rzeczoznawców muszą to być ukończone wyższe studia inżynierskie z zakresu budownictwa lądowego. Jednakże tytuł rzeczoznawcy budowlanego nie jest taki prosty do uzyskania. Wymaga wielu lat doświadczenia, zdania odpowiednich egzaminów kompetencyjnych oraz nadania tytułu przez Izbę Inżynierów Budownictwa. Zakres takich uprawnień może być różny i dotyczyć tylko poszczególnych obszarów z zakresu budownictwa np. konstrukcyjnych. Czy samo doświadczenie w branży budowlanej i realizacjach projektów może dać podstawy by nazywać kogoś "ekspertem budowlanym". Niezupełnie. Bez szczegółowej wiedzy technicznej nabywanej głównie na studiach oraz w pracy w biurach projektowych w celu uzyskania uprawnień projektowych takie sformułowanie może być lekkim nadużyciem. Choć wiemy, że zdarzają się osoby będące bardzo biegłymi w tematyce budowlanej i potrafiące rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane problemy bez studiów wyższych. To jednak rzadkość.

ekspertyzy budowlane

ekspertyzy budowlane

Ekspert prawa budowlanego, a rzeczoznawca budowlany

W Polsce coraz częściej możemy spotkać wyspecjalizowane w prawie budowlanym kancelarie prawne. Czy osoba radcy prawnego lub kancelaria będzie posiadała taką samą wiedzę co doświadczony rzeczoznawca budowlany? Nie. Prawo budowlane to nie to samo co znajomość kwestii technicznych, konstrukcyjnych oraz fizyki czy matematyki budynków. Dlatego kancelaria radcy prawnego wyspecjalizowanego w budownictwie może pomóc rozwiązać problemy i aspekty prawne jednak nie zawsze rozwieje wątpliwości z zakresu budownictwa i technicznych aspektów. Warto w takiej sytuacji uzupełniać wiedzę prawną wiedzą typowo techniczną z  zakresu budownictwa lądowego oraz projektowania i architektury. Dobry ekspert budowlany nigdy nie powie Wam, że zna się na wszystkich aspektach budownictwa ponieważ jest to mało prawdopodobne choć zdarzają się sytuacje w których odpowiednią wiedzą dysponują rzeczoznawcy budowlani pracujący w branży do 20 czy 30 lat. Takie osoby trudno znaleźć na rynku ale z pewnością jeśli nam się uda warto słuchać ich rad i to właśnie takie osoby możemy nazywać prawdziwym ekspertem budowlanym.

ekspert w budownictwie

ekspert w budownictwie

Specjalistyczny portal budowlany - doradca-budowlany.pl

Budownictwo lądowe oraz architektura i prawo budowlane to dziedziny, które są ze sobą silnie powiązane. Jednocześnie każdy z tych tematów jest obszerny i różni się zakresem od pozostałych dziedzin. Nie każdy ekspert budowlany będzie ekspertem w zakresie architektury ale powinien bardzo dobrze znać prawo budowlane. Podobnie nie każdy prawnik specjalizujący się w prawie budowlanym będzie szczegółowo znał meandry technicznych aspektów budownictwa. 

Jeśli ciekawi Cię tematyka budownictwa oraz chcesz poznawać tą tematykę od ekspertów to z pewnością warto abyś poznał nasz portal https://doradca-budowlany.pl