poniedziałek, 14 listopad 2022 14:35

Jak wybrać giętarkę do rur — różnice, wskazówki dotyczące wyboru

giętarki do rur giętarki do rur pixabay

Giętarka do rur jest przeznaczona do nadawania pożądanego kształtu stalowym, miedzianym, metalowo-plastikowym, nierdzewnym konstrukcjom rurowym.

Narzędzie jest w stanie bardzo precyzyjnie wygiąć się pod wymaganym kątem bez złamania czy pęknięcia. Główną zaletą profesjonalnej giętarki do rur jest zapewnienie integralności rury podczas gięcia i zachowanie właściwości fizycznych materiału, z którego jest wykonana. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie prac budowlanych i montażowych bez użycia złączek czy spawania.

Giętarki są szeroko stosowane w instalacji wodociągów, ogrzewania, kanalizacji, systemów rurowych gazu, produkcji konstrukcji metalowych dla różnych celów.

Kryteria wyboru giętarki do rur

Przy wyborze giętarki do rur należy wziąć pod uwagę szereg cech, które bezpośrednio wpływają na szybkość, jakość i dokładność wykonania pracy.

Typ urządzenia w zależności od napędu

Według tego kryterium rozróżnia się:

  • Ręczna giętarka. Najczęściej stosowana do gięcia rur o małej średnicy wykonanych ze stali cienkościennej, metali kolorowych (miedź, aluminium, mosiądz). Praca wykonywana jest przy pomocy wysiłku fizycznego instalatora.
  • Giętarki hydrauliczne to napędzane hydraulicznie urządzenia zdolne do gięcia rur o średnicy do 3 cali. Wysiłek fizyczny instalatora korzystającego z tego urządzenia jest minimalny, gięcie rury wytwarza siłownik hydrauliczny. Dzielą się one na mechaniczne (obsługiwane ręcznie) i elektrohydrauliczne (zasilane z sieci).
  • Giętarki elektryczne to najbardziej wydajne, precyzyjne i jednocześnie najdroższe maszyny. Najczęściej stosowane do profesjonalnego seryjnego gięcia rur, zapewniają wysoką dokładność kąta i promienia gięcia.

Materiał rury

Cienkościenne rury miedziane i stalowe mogą być gięte przy użyciu giętarki ręcznej, ponieważ gięcie rury jest wynikiem wysiłku fizycznego, a te rodzaje metalu są łatwe do zginania. Urządzenia hydrauliczne lub elektryczne służą do precyzyjnego gięcia na zimno rur wodociągowych i gazowych w trybie intensywnym.

Promień i kąt gięcia

Do gięcia elementów do 180 stopni nadaje się giętarka ręczna. Jednak jej wadą jest brak możliwości precyzyjnego sterowania promieniem gięcia. Giętarki hydrauliczne i elektryczne są w stanie wykonać dokładniejsze gięcie rur na zimno.

Średnica i grubość ścianki rury

Cienkościenne rury miedziane lub stalowe mogą być gięte za pomocą ręcznej giętarki, jeśli zabieg ma być wykonywany sporadycznie. Do gięcia dużych średnic i grubości ścian przy dużych prędkościach produkcyjnych należy stosować wersję elektryczną lub elektrohydrauliczną.

Do gięcia rur o średnicy do 2-3 cali stosuje się giętarki hydrauliczne, są one najbardziej przystępne i popularne pod względem stosunku ceny do jakości.