wtorek, 07 grudzień 2021 16:00

Jak często potrzebny jest serwis pomp ciepła?

serwis pomp ciepła Gdańsk serwis pomp ciepła Gdańsk pixabay

Pompy ciepła to urządzenia, których praca jest bezobsługowa. Aby jednak działały prawidłowo jak najdłużej, konieczne jest ich okresowe serwisowanie. Jak często należy przeprowadzać serwis pompy ciepła? O czym pamiętać, zamawiając serwis pompy ciepła?

 

Regularny serwis pomp ciepła to nie tylko sposób na prawidłowe działanie sprzętu nawet przez kilkadziesiąt lat. Często też okresowe serwisowanie pompy jest gwarantem zachowania gwarancji producenckiej. W tym drugim przypadku serwisu musi dokonywać serwisant autoryzowany przez producenta naszej pompy. Standardowa częstotliwość dokonywania przeglądu pompy wynosi raz na rok. Czy jest to optymalny interwał czasowy? Niestety, niekoniecznie.

Jak często należy zlecać serwis pompy ciepła?

Wiele zależy od tego, jaki rodzaj instalacji grzewczej pracuje z naszą pompą ciepła oraz jakie jest dolne źródło ciepła. Największą uwagę należy poświęcić pompom, które podłączone są do „starej” instalacji grzewczej, która dotychczas współdziałała ze starszymi rodzajami kotłów na paliwa stałe lub ciekłe, takie jak węgiel, gaz, olej opałowy, czy chociażby pellet. Szybciej też psują się pompy ciepła gruntowe, a nie powietrzne. Jeśli posiadamy problematyczny układ grzewczy, pompa ciepła powinna być sprawdzana nawet dwa razy w roku. Na początku, przed rozpoczęciem okresu grzewczego, aby zdążyć, naprawić ewentualne usterki, zanim potrzebne będą stałe dostawy ciepła do domu. Następnie, w trakcie największego użycia urządzenia, najczęściej na przełomie stycznia i lutego, gdy temperatury są najniższe, a my jesteśmy już po kilku tygodniach solidnego grzania.

Komu zlecić serwis pomp ciepła?

Dobrych serwisantów znajdziemy wśród znajomych. Polecenie z pierwszej ręki działa najlepiej. Ze względu na to jednak, że ogrzewanie domów pompami ciepła nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione, wielu z nas musi bazować na serwisie działającym we współpracy z producentem pomp ciepła. Listę firm lub fachowców, którzy przeprowadzają serwis pomp ciepła Gdańsk, znajdziemy w specyfikacji zakupionego produktu lub na stronie producenta. Kwestia firmy serwisowej powinna znaleźć się w naszym zainteresowaniu jeszcze podczas dokonywania wyboru konkretnego produktu. Kupujmy tam, gdzie serwis jest w stanie zareagować szybko na nagłą awarię ogrzewania.

Obowiązek serwisowania pompy ciepła nie powinien być przez nas bagatelizowany. Urządzenie, które jest regularnie serwisowane jest nie tylko zabezpieczone przed awariami, ale jest też sprawdzane pod kątem ilości prądu, który zużywa do działania (po pewnym czasie funkcjonowania pompy ciepła w nowym budownictwie, można urządzenie przestawić na mniejszy pobór energii elektrycznej). Może to przynieść realne oszczędności dla gospodarstwa domowego.