wtorek, 29 listopad 2022 12:04

Jak BIM wspiera ekologię?

BIM BIM mat.prasowe

Wdrażanie metodologii BIM przyspiesza. Rosnąca liczba architektów, inżynierów i wykonawców dostrzega zalety  tej metodologii. Przyspiesza proces projektowania,  pozwala na płynniejsze regulacje, oszczędza pieniądze i chroni planetę.

 

Zrównoważone budownictwo – co tak naprawdę oznacza?

Zrównoważone budownictwo, zwane także ekologicznym, to kompleksowy zestaw działań mających na celu ograniczenie negatywnego wpływu budynków na środowisko. Głównymi aspektami są zastosowana technologia i materiały, które muszą nadawać się do recyklingu. Dotyczy to całego cyklu życia budynku, od planowania, poprzez budowę, eksploatację i ostateczną rozbiórkę.

Zrównoważony rozwój na polskich budowach

Polski producent chemii budowlanej Atlas Group przeprowadził wśród przedstawicieli polskiej branży budowlanej ankietę dotyczącą ich wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej. W ankiecie wzięło udział ponad 800 członków branży, w tym inwestorzy, architekci, wykonawcy i sprzedawcy materiałów budowlanych.

Na pytanie, czym jest dla nich zrównoważony rozwój, respondenci najczęściej poprawnie odpowiadali, że jest to połączenie ekologiczne, ekonomiczne i społeczne. Takich odpowiedzi udzieliło około 52 proc. do około 66 proc. osób. Co ciekawe, architekci byli jedynymi, którzy nie wiązali zrównoważonego rozwoju z kwestiami społecznymi i najczęściej mówili, że chodzi wyłącznie o kwestie środowiskowe (21%) lub środowiskowe i ekonomiczne (26%).

Jak BIM wspiera ekologię w budownictwie?

Sektor budowlany ma ogromny wpływ na nasze środowisko.

Maszyny budowlane używane przy budowie są źródłem hałasu i znaczącej emisji spalin. Dzięki stosowaniu metodyki BIM można te negatywne skutki ograniczyć. Czynnikiem, który ma największy wpływ, jest czas trwania budowy. Jego skracanie lub chociażby ukończenie w terminie zmniejsza niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Wykrywanie i eliminowanie kolizji na etapie projektu, a także bardziej precyzyjne zamawianie materiałów pozwalają na racjonalniejsze ich wykorzystanie i na ograniczenie ilości odpadów.

Stosowanie metodyki BIM także ułatwia projektowanie i wznoszenie budynków energooszczędnych i niskoemisyjnych. Dokonując analizy z wykorzystaniem danych zawartych w modelu BIM, można prognozować parametry eksploatacji przed wzniesieniem budynku, uzyskać lepszą efektywność energetyczną w ciągu całego cyklu życia budynku, w zakresie całkowitego zużycia energii, emisji dwutlenku węgla, zużycia wody i produkcji odpadów.

BIM

BIM