piątek, 17 lipiec 2020 14:56

Budowa domów szkieletowych – co warto o niej wiedzieć?

Płyty OSB Płyty OSB

Budowa domu wcale nie musi kojarzyć się z wieloma latami spędzonymi na oczekiwaniu i formalność, gdyż coraz bardziej popularne są budynki powstające w technice szkieletowej z drewna i płyt OSB. Jeśli szukasz ciekawej alternatywy dla tradycyjnych domów murowanych – zapraszamy do lektury.

 

Płyty OSB – czy nadają się do stawiania domów?

Szereg atutów, które przemawiają za wykorzystanie płyt OSB do budowy, sprawia, że to coraz chętniej wybierana metoda na polskim rynku. Wszystko za sprawą znacznego skrócenia czasu pracy oraz zminimalizowania kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i trwałości. Płyty OSB https://www.bricomarche.pl/budowanie/wykonczenie-i-elewacje/plyty-osb-hdf występują w formie jedno lub wielowarstwowej. To sklejone przy pomocy syntetycznej  żywicy i sprasowane pod wysokim ciśnieniem wióry, które układane i klejone są naprzemiennie, dzięki czemu zyskują swoją twardość. Występują one w różnych rozmiarach i grubościach (od 8 do 33 mm). Najbardziej podstawową wersją są płyty OSB 1 i OSB 2, jednak nie wykazują one odporności na wilgoć. Tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się wody, konieczny jest wybór OSB 3, jednak do budowy domów zaleca się płyty OSB 4. To materiał, który doskonale nadaje się do wszelkich prac konstrukcyjnych – można go używać zarówno do stawiania ścian, jak i budowy posadzek, czy dachów, gdyż nie tylko nie chłonie wilgoci, ale też jest najtrwalszy.

Zalety domów z płyt OSB

Budowa domu z płyt OSB wydaje się mieć same zalety. W porównaniu do technik tradycyjnych można skrócić czas stawiania budynku nawet do miesiąca, dlatego to doskonałe rozwiązania dla inwestorów, którym zależy na czasie.

W porównaniu do domów murowanych zachęcający jest również koszt inwestycji. Nie chodzi tu tylko o wkład niezbędny do przygotowania stanu surowego zamkniętego, ale i późniejszej eksploatacji. Ściany i dach wykonane z płyt OSB i wzbogacone o wełnę mineralną oraz (od zewnętrznej strony) styropian, doskonale zabezpieczają przestrzeń przed utratą ciepła, przyczyniając się do zmniejszania kosztów za ogrzewanie.  Z uwagi na wykorzystane materiały domu szkieletowe charakteryzują się także znacznie lepszym wyciszeniem niż murowani koledzy.

Każdy, kto marzy o energooszczędnym domu, powinien rozważyć ten sposób budowy – przy tego typu technologiach znacznie łatwiej jest o proekologiczne rozwiązania i technologie, zarówno w kwestii ogrzewania, jak i oczyszczania ścieków. Co więcej, budynki o podstawie nie większej niż 35 metrów kwadratowych, nie wymagają pozwolenia na budowy. Wystarczy jedynie zgłosić budowę, a formalności są ograniczone  minimum, co znacznie przyspiesza proces powstawania domu.