Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 styczeń 2021 08:24

Dlaczego regularne wykonywanie pomiarów oświetlenia jest tak istotne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pomiary oświetlenia pomiary oświetlenia

Światło jest wyznacznikiem naszej aktywności i dzieje się tak od setek tysięcy lat. Dlatego też nasz organizm przystosował się do otaczających go, niezmiennych warunków i rytm dobowy ściśle uzależniony jest od światła.

Warto jednak wyraźnie podkreślić, że odkąd wynaleźliśmy sztuczne źródła światła, jesteśmy o wiele bardziej niezależni od pory dnia i nocy. Co więcej, światło elektryczne pozwala nam pracować i być aktywnym nawet w nocy, jednakże jego rodzaj i intensywność, ma bardzo wyraźne przełożenie na naszą produktywność i skupienie.

Gdzie należy wykonywać pomiary oświetlenia?

Wydawać mogłoby się, iż słabe oświetlenie jest po prostu jedynie męczące dla oczu. Otóż nic bardziej mylnego, gdyż zbyt mała ilość światła może być w niektórych przypadkach niebezpieczna dla zdrowia. Spowodowane jest to przede wszystkim aktywnością ludzkiego organizmu, który działa w bardzo precyzyjny sposób. Kiedy ilość światła docierająca do oka jest mała, to wówczas organizm uważa to za naturalny koniec etapu aktywności i do krwi zaczyna być uwalniana melatonina, która odpowiedzialna jest za sen. To właśnie dlatego w słabo oświetlonych pomieszczeniach senność i znużenie dopadają ludzi tak szybko i skutecznie. W ten sposób skonstruowany jest ludzki organizm, dlatego też ilość i jakość sztucznego światła jest bardzo istotna. Warto zaznaczyć, że odpowiednio mocne oświetlenie powinno być we wszystkich zakładach pracy, fabrykach, biurowcach i innych miejscach, które służą jako miejsca pracy. Tak samo istotne jest odpowiednie oświetlenie we wszystkich placówkach oświaty, takich  jak szkoły, przedszkola, czy uniwersytety. Jeśli chodzi o miejsca pracy, to odpowiednie światło pozwala na zdecydowanie większą wydajność pracowników, a także zwiększenie ich bezpieczeństwa, zaś w szkołach i przedszkolach, odpowiednia siła oświetlenia pomaga szybciej i łatwiej przyswajać wiedzę.

W jaki sposób sprawdza się poziom oświetlenia?

Oświetlenie mierzone jest za pomocą luksometra, który nazywany bywa także luksomierzem. To specjalistyczne urządzenie pokazuje z precyzyjną dokładnością ilość światła generowanego z konkretnej instalacji świetlnej. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że pomiary oświetlenia musza być wykonywane przez specjalistów, którzy doskonale znają swój fach i są w stanie dokładnie ustalić, czy światło w danym miejscu jest zbyt słabe. Co więcej, takie pomiary oświetlenia muszą być wykonywane cyklicznie i regularnie, by zapobiec konsekwencjom zbyt słabego oświetlania miejsca pracy, czy nauki. Coraz większa ilość dyrektorów i przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, iż zapewnienie odpowiedniej ilości światła jest niezwykle istotne. Takie badanie natężenia światła uzależnione jest oczywiście od wielkości obiektu, jednakże nie trwa ono długo i pozwala na bardzo dokładne ustalenie ewentualnego deficytu światła.

Jedną z popularniejszych firm w Warszawie i okolicach jest AXO24, dlatego jeśli poszukujesz specjalistów od pomiarów oświetlenia, to AXO24 jest najlepszym wyborem.