Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 październik 2021 14:44

Dlaczego warto mieć wędzarnię ogrodową?

Wędzarnie ogrodowe Wędzarnie ogrodowe pixabay

Domowe wędzarnie ogrodowe są bardzo atrakcyjną metodą konserwacji wędlin, ryb i serów. Wszelkie wyroby, które sami przygotujemy, są przede wszystkim świeże i smaczne, ale także unikamy w ten sposób jedzenia substancji konserwujących, które bardzo często występują w paczkowanej wędzonej żywności.

 

Wędzarnie ogrodowe - w jaki sposób odbywa się wędzenie?

Wędzenie to metoda konserwacji żywności, dotycząca gównie przetworów mięsnych i rybnych oraz sera za pomocą dymu. Wskutek całego procesu pożywienie uzyskuje specyficzny smak i zapach, a także konkretne zabarwienie powierzchni.

Podczas wędzenia ogrodowego jedzenie nabywa charakterystycznych walorów. Uzyskuje je poprzez działanie różnorodnych składników dymu, który powstaje podczas powolnego spalania trocin różnych gatunków drewna.

Warto wiedzieć, że wędzone produkty mają większą odporność na psucie się, dzięki impregnacji aktywnych składników dymu wędzarniczego. Mają one bowiem działanie grzybobójcze i bakteriobójcze.

Wędzarnie ogrodowe powoduje osuszanie jedzenia, co sprawia, że ma ono większą wartość pokarmową. Walory smakowe i zapachowe wędzonych przysmaków uwielbiane są na całym świecie. Ten popularny rarytas lubiany jest i doceniany również w polskiej kuchni.

Jak wybrać odpowiednią wędzarnię ogrodową?

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w wielu różnych modelach, różniących się od siebie materiałem wykonania i technologią oraz produktami, które można w nich przyrządzać. W większości tradycyjnych wędzarni jedzenie wieszamy w komorach i co jakiś czas obracamy je ręcznie.

Takie urządzenia dzielimy głównie na trzy metody służące do:

  • wędzenia zimnego w temperaturze od 16 do 22 stopni Celsjusza,
  • wędzenia ciepłego w temperaturze od 22 do 40 stopni Celsjusza,
  • wędzenia gorącego w temperaturze gorące – od 40 do 90 stopni Celsjusza.

W obecnych czasach możemy zamówić gotowy sprzęt w sklepie oferującego takie rzeczy. Kiedyś jednak najprostszym mechanizmem na wsiach były zwykłe beczki, a mobilnym rodzajem, wędzarnie typu szafkowego albo na zrębki.

Małe wędzarnie ogrodowe przeznaczone są głównie do przyrządzanie ryb, ale znajdują także zastosowanie przy wędzeniu produktów mięsnych. Najbardziej komfortowym i opłacalnym sposobem wędzenia jest zakup własnego urządzenia.

Na rynku możemy znaleźć sprzęty zaprojektowane z różnych materiałów i o różnej wielkości. Metalowe, nierdzewne wędzarnie ogrodowe w różnych wariantach można przejrzeć na stronie internetowej firmy PEKABET, zajmującej się sprzedażą grilli, palenisk i wędzarni.

Jakie są największe zalety wędzarni ogrodowych?

Nowoczesne wędzarnie ogrodowe posiadają wbudowaną regulację dymu oraz powietrza, a także temperatur. Wyposażone są również w specjalne uchwyty do bezpiecznego przenoszenia.

Do zestawu najczęściej dołączane są dodatkowe akcesoria takie jak siatka do wędzenia na leżąco, haki, kołki, popielacz i rozpraszacz dymu. Obecnie producenci dbają o to, aby ich urządzenia stanowiły stabilną konstrukcję, dlatego projektowane są w przemyślany sposób.

Metalowe wędzarnie ogrodowe mają konserwowane blachy, które odporne są na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości urządzenie może posłużyć więc przez kilkanaście lat.