czwartek, 28 lipiec 2022 13:51

Jak dobrać pompę ciepła?

pompa ciepła od Sunday Polska pompa ciepła od Sunday Polska pixabay

Choć pompy ciepła są obecnie bardzo medialnym tematem, to niewielu konsumentów wie, dlaczego te urządzenia są tak bardzo popularne.

 

Pompy ciepła stanowią dziś doskonała alternatywę dla tradycyjnych sposobów ogrzewania domu, dlatego zainteresowaniem tą tematyką stale wzrasta. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób dobrać pompę ciepła i czym kierować się podczas jej wyboru, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Czym jest pompa ciepła?

Na samym początku warto krótko wyjaśnić czym jest pompa ciepła i dlaczego jest ona dziś tak bardzo popularna. Otóż najkrócej mówiąc, jest to urządzenie, którego zadaniem jest ogrzewanie domu. Pompa ciepła pobiera powietrze z zewnątrz, ogrzewa je i następne wtłacza do wnętrza budynku. Czynnik chłodzący jest tu kluczowym ogniwem całego procesu, ale to temat na zdecydowanie inny i bardziej szczegółowy artykuł.

Warto zaznaczyć, że istnieje wiele różnych rodzajów pomp ciepła, które różnią się od siebie metodą pozyskiwania energii. Najpopularniejszym i najbardziej powszechnym rodzajem jest powietrzna pompa ciepła. Warto podkreślić, że pompa ciepła swoim działaniem zastępuje po prostu kocioł na paliwo stałe, czyli popularny piec na węgiel, brykiet lub drewno. Dzięki temu pompa może współpracować z instalacją centralnego ogrzewania i zapewniać całkowicie bezemisyjne ciepło. 

Dlaczego warto zamontować pompę ciepła?

Po pierwsze - dotacje. Rządy poszczególnych państw, jak i całej Unii Europejskiej nalegają na obywateli, aby coraz bardziej zwracali się w stronę Odnawialnych Źródeł Energii. Spowodowane jest to wieloma różnymi czynnikami, z pośród których najważniejszym jest stan naszego środowiska.

Po drugie - pompa ciepła to ekologiczny i w pełni bezemisyjny sposób na uzyskanie ciepła w domu jednorodzinnym. Integracja pompy z instalacją fotowoltaiczną zapewnia niezwykle niskie rachunki za ogrzewanie. Z tego też powodu pompy ciepła stanowią dziś doskonałą alternatywą dla tradycyjnych sposobów ogrzewania domu. Dlatego są one tak bardzo popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie. Co ciekawe, wiele osób decyduje się także na wymianę tradycyjnego kopciucha na pompę ciepła, nawet w domach sprzed dekady, dwóch lub trzech. Szukasz renomowanego i sprawdzonego urządzenia? Postawa na pompa ciepła od Sunday Polska.

Czym kierować się podczas wyboru pompy ciepła?

Głównymi czynnikami co do wyboru pompy ciepła są: powierzchnia domu, ilość pomieszczeń, dostęp do źródła energii (powietrze, woda, grunt). Dzięki temu możliwy jest dobór takiej mocy pompy ciepła, który idealnie odpowiadał będzie zapotrzebowaniu danego domu jednorodzinnego. Niedoszacowanie tej wartości sprawi, że pompa będzie za słaba.

Przestrzelenie mocy, będzie z kolei generowało niepotrzebne koszty. Z tego też powodu, dobór pompy ciepła najlepiej jest zostawić profesjonalistom i zawodowcom, którzy doskonale znają się na rozwiązaniach OZE i wiedzą czym kierować się w doborze pompy ciepła, w konkretnym przypadku. Warto dodać, że pompy ciepła są dziś jednym z najbardziej przyszłościowych sposobów na ogrzewanie domu, zaś inwestycja w to urządzenie, to zapewnienie sobie spokoju i ciepła na długie lata.