czwartek, 30 czerwiec 2022 16:15

Jak długo czeka się na mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie?

Deweloperzy w Warszawie Deweloperzy w Warszawie pixabay

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego to wieloetapowy proces, zwłaszcza jeśli inwestycja finansowania ma być środkami pochodzącymi z kredytu. Najczęściej trwa on co najmniej kilka tygodni, choć obecnie coraz częściej mówi się o tym, że na mieszkanie od dewelopera w Warszawie trzeba oczekiwać nawet kilkanaście miesięcy. Jak to wygląda w praktyce?

 

Podpisanie umowy, a wprowadzenie się do nowego mieszkania

Mieszkania z rynku pierwotnego nie są budowane pod klucz, co oznacza, że nie można wprowadzić się do nich bezpośrednio po oddaniu przez dewelopera do użytku. Zwykle od momentu otrzymania kluczy do czasu wprowadzenia się mija co najmniej kilka tygodni. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na czas, jaki potrzebny jest na sfinalizowanie wszelkich formalności przed oddaniem obiektu do użytkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o podpisaniu umowy, otrzymaniu finansowania czy finalnie zakończeniu prac budowalnych. Obecnie coraz częściej kupuje się mieszkanie, gdy cała nieruchomość jest dopiero na etapie planowania. Oznacza to, że na oddanie do użytkowania będzie trzeba poczekać nawet 2-3 lata.

Kupić i zamieszkać?

Alternatywnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą tak długo czekać na mieszkanie z rynku pierwotnego, jest znalezienie kogoś, kto zrezygnuje z oferty kupna konkretnego mieszkania. Obecnie jednak trudno znaleźć chętnych, zdecydowanych na zakup innej nieruchomości, którzy jednocześnie podpisali kontrakt z deweloperem. Zwalnianie mieszkania jest coraz mniej popularne, głównie ze względu na fakt, iż na warszawskim rynku zaczyna powoli brakować nieruchomości z rynku pierwotnego. Deweloperzy w Warszawie, głównie przez pandemię, ale i braki kadrowe, miewają spore opóźnienia w realizacji prac budowlanych. W efekcie na mieszkanie trzeba czekać kilka miesięcy, a czasami znacznie dłużej. Warto pamiętać, że planowana data oddania do użytkowania, jaką podają deweloperzy, zawsze może ulec zmianie. Czasami owe zmiany dotyczą od kilku do kilkunastu miesięcy, w zależności od możliwości dewelopera i warunków, jakie obecnie panują na rynku. 

Jak długo czeka się na mieszkanie w Warszawie?

Czas oczekiwania na własne mieszkanie z rynku pierwotnego w Warszawie jest coraz dłuższy, a eksperci są zdania, że w kolejnych miesiącach, a być może i latach, sytuacja nie ulegnie poprawie. Dlatego też coraz więcej osób, które w krótkim czasie chcą przeprowadzić się do własnego mieszkania, decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Czasami są to mieszkania zakupione pod inwestycje i zaaranżowane, a więc tak naprawdę pochodzą one z rynku pierwotnego, bowiem nigdy nie były zasiedlone. Z drugiej strony, są one o wiele droższe w stosunku do mieszkań z rynku pierwotnego, które można zakupić bezpośrednio od dewelopera.