Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:53

Jak działają systemy parkingowe?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
system parkingowy system parkingowy pixabay

Rozbudowane moduły postojowe są dostępne w obrębie wielu galerii, budynków użytkowych i obiektów mieszkalnych, tworzących przestrzeń publiczną. Ich największą zaletą jest możliwość postoju dużej liczby pojazdów mechanicznych. Warto wiedzieć, jak działają moduły parkingowe.

 

Opis

Systemy postojowe funkcjonują zazwyczaj w trybie bezobsługowym. Moduły składają się z zestawu urządzeń, kontrolujących wjazd, wyjazd oraz opłaty za czas parkowania pojazdów mechanicznych. Systemy mogą mieć autonomiczne funkcje stworzone na potrzeby konkretnego projektu. Procedura użytkowania modułów jest jednak zazwyczaj taka sama. Właściciel pojazdu, wjeżdżającego na parking, naciska przycisk pobrania biletu w automacie. Na wydrukowanej karcie wstępu widoczna jest data i godzina rozpoczęcia pobytu. Każdy system parkingowy ma określoną stawkę taryfową, zgodnie z którą naliczana jest opłata za postój. Przed opuszczeniem garażu właściciel pojazdu dokonuje płatności w automatycznej kasie po zeskanowaniu biletu. Po realizacji opłaty klient może wrócić po swoje auto i wyjechać z parkingu. W terminalu wyjazdowym właściciel pojazdu zobowiązany jest do zeskanowania biletu, by system zweryfikował prawidłowość dokonanej przez użytkownika opłaty. Po sprawdzeniu karty moduł przekazuje informację do oprogramowania, odpowiadającego za otwieranie szlabanu.

Zalety

Systemy postojowe wykorzystuje się w obrębie wielopoziomowych garaży, których elementy konstrukcyjne zabezpiecza się, stosując metodę cynkowania ogniowego. Funkcje modułów można dopasować do preferencji i zapotrzebowania konkretnego klienta. System optymalizuje wykorzystanie miejsc postojowych. W przypadku płatnych parkingów wpływa on na zwiększenie osiąganych zysków. System pozwala na sprawne zarządzanie miejscami postojowymi. Skraca on również czas szukania wolnego miejsca dla samochodu. System parkingowy zapewnia sprawny przepływ aut. Jego duży atut stanowi prosty proces instalacji. Wiele systemów parkingowych wyposażonych jest w czytelne tablice podświetlane diodami LED. Moduły można połączyć z innymi urządzeniami automatyki parkingowej.

Systemy postojowe stanowią wydajne rozwiązanie, wprowadzające porządek i ograniczające komplikacje związane z przepełnieniem garażu. Warto więc zdecydować się na zainstalowanie modułu.