wtorek, 22 grudzień 2020 10:09

Jak dobrać właściwe obuwie robocze?

obuwie zimowe robocze obuwie zimowe robocze Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Istnieją branże, w których obuwie robocze stanowi podstawowy ekwipunek każdego pracownika. Ich wybór powinien więc być równie przemyślany, jak zakup butów na co dzień lub wyjątkowe okazje.

Liczy się przede wszystkim jakość wykonania, wygoda użytkowania, a także odpowiednie dopasowanie. Pracownik spędza w nich cały dzień. Warto pamiętać, że odpowiednie obuwie robocze może uchronić przed nieszczęśliwym wypadkiem w miejscu pracy.

  1. Specyfika obuwia roboczego
  2. Zimowe obuwie robocze – o czym należy pamiętać?

Wygodne, dopasowane i bezpieczne w użytkowaniu w pracy obuwie robocze zwiększa wydajność pracowników. W dalszej części tekstu omówiono jego specyfikę oraz wymieniono wskazówki, którymi należy się kierować podczas zakupu.

Specyfika obuwia roboczego

Obuwie zimowe robocze dostępne jest jako:

  • obuwie ochronne: zabezpiecza stopy oraz palce, zwykle wyposażone jest w specjalne podnoski z blachą, jest odporne za uderzenia z energią 100 J,
  • obuwie bezpieczne: jest w stanie wytrzymać uderzenie z energią 200 J, posiada podnoski z blachą,
  • zawodowe: standardowe obuwie robocze, nie zawiera dodatkowej ochrony stopy i palców.

Tego rodzaju obuwie występuje również w określonych typach konstrukcji. Ich wybór zależy od zagrożeń, jakie mogą wystąpić w miejscu pracy. Są tą na przykład buty chroniące przed czynnikami mechanicznymi, termicznymi, chemicznymi, biologicznymi, porażeniem prądem elektrycznym, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, powstawaniem ładunków elektrostatycznych czy obuwie stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem.

Zimowe obuwie robocze – o czym należy pamiętać?

Obuwie robocze dostępne na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/kurtki/ wykonane jest zgodnie z wymogami przepisów BHP. Podczas zakupu warto także zwrócić uwagę na:

  • rodzaj wykonywanej pracy: na magazynie, ogromnych halach, na budowie, z żywnością, w spawalnictwie czy w terenie,
  • typ obuwia: w zależności od ochrony, jakiej potrzebuje pracownik, obuwie odporne jest na uderzenia z energią nawet 200 J, ponadto wyposażone jest w dodatkową ochronę palców w postaci podnosków z blachą,
  • powierzchnia buta: profesjonalne obuwie robocze produkowane jest z najwyższej jakości materiałów: skóry, tworzyw sztucznych czy tekstyliów, dzięki czemu jest wytrzymałe, odporne na uszkodzenia oraz bezpieczne w użytkowaniu.

Wybierając obuwie zimowe robocze, warto także zwrócić uwagę na podeszwę. Obecnie na rynku dostępne są modele, do których wykorzystano: poliuretan czy jego połączenie z kauczukiem nitrylowym.