piątek, 16 październik 2020 09:00

Idzie zima, zadbaj o swojego pracownika - kurtki zimowe

Kurtka zimowa Kurtka zimowa

Obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie pracownika w rozwiązania, dzięki którym może on w bezpieczny sposób wykonywać obowiązki służbowe. Jeśli w środowisku pracy panują niskie temperatury, jednym z podstawowych elementów wyposażenia będzie kurtka zimowa. Czym kierować się przy wyborze tego elementu garderoby?


Cechy dobrej kurtki zimowej dla pracowników

  • trwałość

Warto wybierać produkty, które będą doskonale spełniać swoją funkcję przez dłuższy czas. W profesjonalnych modelach uwagą przywiązuje się do jakości wykonania. Szwy, zamki, guziki, rzepy i inne zapięcia muszą być solidnie wykonane. Przykładem takiego produktu jest kurtka Softshell, oferowana przez firmę KAMS z Krakowa (https://bhp.kqs.pl).

  • wygoda

Ciepłe modele kurtek czasem są dość masywne. To jednak nie znaczy, że takie warianty mają być niewygodne. W zaawansowanych produktach wprowadzono rozwiązania, które nie utrudniają pracownikowi wykonywania obowiązków i nie krępują ruchów.

  • ochrona przed chłodem

Należy pamiętać, że nie każdej zimy mamy do czynienia z takimi samymi temperaturami. Kurtka pracownicza nie może być ani zbyt gruba, ani zbyt cienka. Nie można więc po prostu bazować jedynie na nazwie ubrania, bo mianem "kurtki zimowej” opisuje się zarówno lżejsze modele, jak i te, stworzone z myślą o bardzo niskich temperaturach.

  • dodatkowe elementy

W niektórych zawodach bardzo ważne jest to, żeby ubranie było świetnie widoczne z daleka, również w warunkach słabego oświetlenia. Kurtki zimowe przeznaczone dla takich pracowników muszą mieć odpowiednią kolorystykę i być wyposażone w elementy odblaskowe.

Jakie udogodnienia stosuje się w nowoczesnych kurtkach zimowych dla pracowników?

Żeby jeden model kurtki można było wykorzystać w różnych warunkach, w produktach uwzględnia się odpinane rękawy lub nawet całe odpisane warstwy kurtki. W szybki sposób ubranie zmienia się albo w bezrękawnik, albo w cieńszy model.

Dość istotne jest też wyposażenie kurtki w różnego rodzaju schowki, takie jak np. kieszenie na telefon. Warto, żeby były zabezpieczone rzepem lub suwakiem, co w pewnym stopniu ochroni zawartość przed wilgocią. W kurtkach przeznaczonych do niskich temperatur często wszywa się ściągacze w rękawach. W ten sposób pracownik, niezależnie od wykonywanych ruchów, jest chroniony przed śniegiem i wiatrem. Taką dodatkową ochroną może być też np. przedłużany tył kurtki.

Dobry model odzieży roboczej daje opcję regulacji. Nawet w obrębie osób noszących dokładnie ten sam rozmiar można spotkać się z pewnymi anatomicznymi różnicami. Każdy z pracowników powinien mieć szansę dopasowania kurtki do swojego ciała. Aby to ułatwić, niektóre modele wyposaża się w różnorodne paski ściągające i inne regulowane elementy. Na wygodę wpływa też to, czy kurtka nie podwija się podczas ruchów. Temu problemowi zapobiega się np. poprzez zastosowanie specjalnych marszczeń na dole, po bokach kurtki.

Nie musimy zawsze sztywno trzymać się zaleceń producenta, dotyczących wykorzystania kurtki w określonych branżach. Często jednak te wskazówki są bardzo przydatne - wraz z informacjami, dotyczącymi zastosowanych technologii i wykorzystanych materiałów, takie dane nieco ułatwiają dopasowanie odpowiedniego rozwiązania. W rzetelnych sklepach spotkamy się nie tylko z wyczerpującymi opisami produktów, ale też z fachową pomocą. W przypadku wyboru odzieży dla pracowników, profesjonalne doradztwo może być na wagę złota. Ochroni nas przed złymi decyzjami i sprawi, że wybierzemy skuteczniejsze wyposażenie dla zatrudnionych osób.