środa, 22 luty 2023 11:58

Dlaczego okna drewniane mogą być lepsze niż plastikowe?

okna drewniane okna drewniane mat.prasowe

Przed laty panował boom na zamianę okien drewnianych na plastikowe. Te drugie stały się wówczas wyznacznikiem nowoczesności i dobrej izolacji wnętrza. Rzeczywiście, stare okna z drewna były mocno zakorzenionym reliktem, pochodzącym jeszcze ze słusznie minionych czasów. Czy jednak współcześnie produkowane naturalne okna są równie nieefektywne, co te niegdysiejsze? Okazuje się, że nie. Co więcej, dobrze wykonane okno drewniane może mieć zdecydowanie lepsze parametry utrzymywania ciepła, niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Jakie są dodatkowe korzyści związane z ich zastosowaniem? Więcej o tym temacie piszemy poniżej.

Właściwości okien drewnianych — co warto o nich wiedzieć?

Okna wykonane z materiałów naturalnych są bardzo często uważane za lepsze niż te skomponowane z PCV. To rezultat nie tylko kwestii estetycznych, ale również i użytkowych. Ważnym parametrem nowoczesnych okien drewnianych jest ich optymalna izolacja. Drewno jest znakomitym izolatorem, dzięki czemu temperatura we wnętrzu staje się lepiej kontrolowana. To zaś przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wytrzymałość materiału naturalnego. Drzewo jest solidniejsze i mocniejsze niż plastik, wobec czego zdecydowanie dłużej będzie odporne na działanie czynników mechanicznych i środowiskowych. Syntetyk, już po kilku latach, może żółknąć i tracić swoje walory estetyczne. Oprócz tego:

  • drewno jest ekologiczne i w pełni biodegradowalne,

  • okna drewniane uważane są za bardzo eleganckie,

  • odpowiednio konserwowane mogą utrzymywać swoją estetykę przez długie lata.

Producent okien drewnianych podpowiada: okna z plastiku czy drewna?

Oprócz oczywistych zalet warto również zwrócić uwagę na ewentualne kwestie problematyczne, które wiążą się z wykorzystaniem okien drewnianych w budownictwie. Przede wszystkim są one produktem nieco droższym, niż jest to w przypadku syntetycznych alternatyw. Wynika to z kosztów produkcyjnych, które generują wyższą cenę za produkt. Jest to szczególnie widoczne w kontekście najbardziej cennych materiałów, tj. jodły czy dębu. O naturalne okiennice trzeba regularnie dbać, aby nie doprowadzić m.in. do zmatowienia struktury drewnianej. Warto również zwrócić uwagę na to, skąd kupujemy dany element. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z oferty krajowego wytwórcy, wówczas ograniczamy ryzyko na sprowadzenie taniego i nietrwałego surowca. Dobry producent okien drewnianych będzie w stanie wskazać, z jakich materiałów zostało wykonane dane okno — i w jaki sposób należy o nie dbać.